Zalety cegły klinkieru na elewacje

8 listopada 2018

Klinkier to odmiana ozdobnej cegły, którą można użyć zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Czym się wyróżnia i dlaczego jest współcześnie tak chętnie stosowana w przemyśle budowniczym?

Klinkier – cegła ozdobna ceniona w budownictwie

Klinkier to nic innego jak wypalane w wysokich temperaturach płytki ceglane charakteryzujące się wyjątkową wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne oraz zawilgocenie. Płytki z cegły od wielu dekad stosuje się jako element wykończenia domów oraz mieszkań – mogą służyć między innymi jako cegła na komin czy płytki elewacyjne wewnętrzne. Cegła dekoracyjna jest używana też na naroża, podokienniki, cokoły oraz pozostałe elementy budynków i wspaniale zdaje egzamin zarówno w przypadku budynków utrzymanych w nowoczesnej, jak i klasycznej stylistyce.
Elewacja klinkierowa wygląda bardzo estetycznie i jest niepodatna na negatywne czynniki zewnętrzne – niską temperaturę, śnieg, deszcz czy promieniowanie słoneczne. Klinkier elewacyjny utrzymuje się więc latami w idealnym stanie. Wykonane z klinkieru płytki ścienne mają jeszcze inne atuty – użycie naturalnego surowca powoduje, iż są one odporne na działanie grzybów, a przy tym antyalergiczne.

Wewnętrzne płytki klinkierowe oraz klinkier na elewację

Użyta na ścianie zewnętrznej domu cegła ozdobna nada budynkowi nietuzinkowego charakteru i wyróżni go na tle innych. Natomiast klinkier użyty jako wewnętrzna elewacja wyeksponuje styl, w którym utrzymane są pokoje – doskonale będzie pasować do wnętrz wzorowanych na nowojorskich loftów. Dobrej jakości płytki z cegły można kupić w licznych sklepach budowlanych – zarówno internetowych, jak i stacjonarnych.