Z czego składają się systemy rynnowe?

7 maja 2022

Więcej szczegółów o orynnowaniu dachu.

Systemy dachowe składają się z szeregu elementów. Wśród tych, które mają najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia ich solidności oraz wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia efektywne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu komplikacji wynikających z jej gromadzenia się. Nie powinniśmy zatem lekceważyć doboru odpowiednich modułów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zadanie niełatwe i wymagające fachowej wiedzy oraz umiejętności – podobnie jak montaż systemów rynnowych. Co wobec tego winniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie funkcje pełnią takie systemy? Z jakich części się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Systemy rynnowe – jakie części je tworzą?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z licznych mniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z przeróżnego przekroju rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa woda opadająca z dachu, składają się na nie też rynny pionowe oraz moduły znajdujące się blisko gruntu bądź pod ziemią, których rolą jest odprowadzenie wody do systemu ścieków. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na kątach dachu – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie przeróżnych zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a potem do ścieków.

Rynny PCV, metalowe albo plastikowe – które zamontować?

W asortymencie hurtowników dostępne są orynnowanie dachu wykonane z różnych surowców – m. in z metalu tworzyw sztucznych. Które z nich będą najtrafniejszym wyborem? To zależy od specyfiki budynku i tego, w jakim stopniu jest on narażony na działanie opadów atmosferycznych. Decyzję o wyborze konkretnego systemu rynien trzeba zatem skonsultować z profesjonalistą.

Nasze dane adresowe:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08