Łańcuchy zimowe – kiedy zakładać i jak w nich jeździć?

17 lipca 2021

W tym miejscu zamówisz łańcuchy na koła.

Łańcuchy samochodowe w dużej mierze zwiększają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, zwłaszcza na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest przykładowo w Norwegii, Turcji i Bułgarii), w innych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta wyłącznie w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Hiszpanii, Polsce i Niemczech). Jak jednak modele łańcuchów samochodowych można nabyć w sklepach?

Typy łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe dzielimy zazwyczaj mając na względzie ich przeznaczenie. Wyróżniamy modele skonstruowane z myślą o stosowaniu w autach dostawczych, osobowych, ciężarowych i terenowych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się również mocowaniem, które musi być dostosowane do rodzaju felgi, motywem zaplotu oraz przekrojem i grubością ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny). Rozmaite są też tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy na koła. W dzisiejszych czasach producenci stosują przede wszystkim stal manganową lub tytanową.

Jazda z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i za pierwszym razem może być źródłem sporego stresu. Żeby go uniknąć, powinno się potrenować tę czynność na placu manewrowym bądź w garażu. Sama jazda z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Trzeba unikać buksowania kół, poruszania się po odśnieżonych drogach i przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę. Stosując łańcuchy na koła, trzeba też koniecznie kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich eksploatacji.

Nasze dane adresowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]