Elektrozaczepy – zdalne blokowanie i otwieranie drzwi

10 kwietnia 2019

Elektrozaczepy stanowią znaczący element konstrukcyjny drzwi wejściowych, instalacji domofonowych oraz furtek zarówno w mieszkaniach prywatnych, blokach, zakładach pracy, jak i biurowcach. W jaki sposób działają i z czego są wytworzone współczesne zaczepy elektromagnetyczne?

Zaczep elektromagnetyczny – postaw na maksymalne bezpieczeństwo

Zaczep elektromagnetyczny pozwala na zdalne otwieranie i zamykanie drzwi oraz bram, co zabezpiecza wybrane pomieszczenia lub posiadłość przez wtargnięciem jednostek niepożądanych. Elektrozaczepy są szeroko stosowane na klatkach schodowych domów mieszkalnych, przy furtkach domków jednorodzinnych, a także w innego typu budynkach wymagających ochrony. Z uwagi na to, iż elektrozaczepy są często instalowane na zewnątrz obiektów, dostępne na rynku produkty wyprodukowane są z wysokiej klasy metalu niepodatnego na korozję oraz negatywne działanie czynników atmosferycznych. Niezmiernie istotna jest też trwałość tych elementów, wszak są one poddawane naciskom o dużej mocy – w przypadku elektrozaczepów stosowanych w obiektach prywatnych muszą znieść napór do 0,3 tony, natomiast przy systemach ciężkich aż do 1000 kg.

Zaczep elektromagnetyczny – jak dobrać najlepszy model?

Rodzaj elektrozaczepu trzeba dopasować do typu drzwi i struktury ościeżnicy. Na rynku znajdziemy zaczepy elektromagnetyczne do drzwi prawych, lewych, a także modele do zastosowania przy drzwiach dwuskrzydłowych. Oprócz tego kupić możemy produkty krótkie, długie, płaskie, kątowe, z wyłącznikiem i pamięcią. Dzisiejsze modele dysponują także funkcją umożliwiającą czasowe pozostawienie otwartych drzwi.