Walcz z pyłkami i wirusami w domu – o oczyszczaczach powietrza

18 września 2020

Problem pułu zawieszonego w powietrzu zagościł już w świadomości zwykłego Polaka i z rzadka jest umniejszany. Obywatela Polski są świadomi, iż czystość powietrza, które na co dzień wdychamy, ma poważny wpływ na nasze samopoczucie. Dopóki nie będą zastosowane skuteczne rozwiązania, każdy jest zmuszony zatroszczyć się o swoje zdrowie, przykładowo poprzez korzystanie z oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacze powietrza – urządzenia pomocne rezydentom wielkich aglomeracji

Im bardziej zindustrializowany region, tym większe jest zagrożenie obecności wysokiego stężenia PM10 oraz PM2,5, innymi słowy tzw. pyłów zawieszonych. Na rozwój szeregu chorób płuc narażeni są szczególnie rezydenci dużych miast i terenów w sąsiedztwie fabryk wypuszczających do atmosfery pokaźne ilości tych pyłów. Codzienne używanie oczyszczaczy powietrza jest rozwiązaniem, które pozwoli w znacznym stopniu ograniczyć negatywny wpływ zanieczyszczeń na zdrowie. I nie jest to już coś nowego na rodzimym rynku – oczyszczacze powietrza wielu uznanych producentów, jak np. Airdog, LIFAair bądź Blueair, od lat obecne są w ofercie polskich sklepów. Co kluczowe, poza filtrowaniem z powietrza zanieczyszczeń, często mają one również inne pożyteczne funkcje.

Rodzaje i rola oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacze powietrza produkowane są w rozmaitych rozmiarach, w związku z tym bez trudu znajdziemy urządzenie właściwe do danej objętości pomieszczenia. Są to urządzenia względnie nieduże, zatem swobodnie daje się przenieść je między pomieszczeniami. Poza eliminowaniem z powietrza pyłów PM10 i PM2,5, wychwytują one dodatkowo grzyby oraz mikroorganizmy, które mogą powodować rozmaite choroby bądź reakcje alergiczne, a także niebezpieczny formaldehyd. Dużo oczyszczaczy powietrza oprócz tego jonizuje i nawilża cząsteczki powietrza, co tworzy w domu orzeźwiającą atmosferę, a równocześnie umożliwia głębszy sen. Niektóre urządzenia posiadają też sensory alarmujące o wysokim stężeniu CO2. Zakup oczyszczacza powietrza poleca się przede wszystkim osobom cierpiącym na alergie.