Stożek rogówki – czym się objawia i jakie są możliwości korekcji

9 maja 2022

Kliknij tutaj po więcej szczegółów o leczeniu stożka rogówki Kraków.

Stożek rogówki to dolegliwość, która niesłychanie utrudnia normalne funkcjonowanie – pogarsza jakość widzenia oraz może powodować kolejne schorzenia oczu. Współczesne kliniki okulistyczne dysponują wiedzą pozwalającą zaradzić tym problemom. Jak zatem wygląda przebieg leczenia stożka rogówki?

Stożek rogówki w wielu przypadkach współistnieje z innymi wadami oczu

Rogówka to przezroczysta część oka, która silnie koncentruje promienie światła. Leży przed tęczówką i ma mnóstwo nocyceptorów, jest jednak słabo ukrwiona. W okolicy 30. roku życia może ulec deformacji polegającej na uwypukleniu oraz ścieńczeniu w centralnej części. Dzieje się tak z powodu nadwątlenia tkanki, która – jak się przypuszcza – staje się podatna na oddziaływanie wolnych rodników. Stożek rogówki powoduje astygmatyzm i miopię, przez co chory widzi znacznie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie świetlne. Pacjenci skarżą się również na pieczenie oczu, czasami występuje też widzenie podwójne. Keratoconus niejednokrotnie współistnieje z pozostałymi schorzeniami oczu, przykładowo zapaleniem spojówek spowodowanym alergią. Szczęśliwie w dzisiejszych czasach efektywne leczenie stożka rogówki jest osiągalne. Na początkowym etapie dolegliwość jest prostowana przy użyciu soczewek kontaktowych bądź okularów, po pewnym czasie jakkolwiek potrzebne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.

Korekta stożka rogówki – zabiegi Topoguided oraz cross linking

Leczenie stożka rogówki może być prowadzone za pośrednictwem rozmaitych technik. Aktualnie najbardziej efektywną metodą na podniesienie ostrości widzenia jest cross linking oraz wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Nowoczesne kliniki okulistyczne specjalizują się też w korekcie stożka rogówki za pomocą modelowania, tj. zabieg Topoguided. Bardzo dobre rezultaty dają procedury wykorzystujące technologię mapowania rogówki, dzięki czemu można uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie umożliwia niwelowanie krótkowzroczności czy też niezborności przy pomocy soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą również po kilku miesiącach udać się na zabieg laserowy, który całkowicie eliminuje wadę wzroku.

Nasze dane adresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]