Plastyka powiek górnych – kiedy może być niezbędna?
14 grudnia 2020
Plastyka powiek to rozwiązanie dla osób, które zauważają permanentny dyskomfort z powodu ich opadania. Skóra powiek jest niezmiernie cienka, dlatego też dość szybko ulega procesowi starzenia, traci z czasem elastynę oraz kolagen, co powoduje utratę jej sprężystości. Lecz opadające powieki nie są problemem tylko ludzi starszych. Nieraz na tę przypadłość cierpią też osoby w młodym wieku.
Kiedy korekta powiek jest potrzebna?
Starzenie się skóry jest procesem normalnym i dzisiejsza medycyna nie osiągnęła jeszcze etapu, który umożliwiłby jego zupełne wstrzymanie. Opadające powieki są więc pospolitym rezultatem utraty przez skórę sprężystości. Najczęściej opadające powieki są jedynie kwestią estetyczną, bo sprawia, iż twarz ma wyraz niezwykle strudzonej. Jednakże wielu pacjentów decyduje się na podniesienie ze względów medycznych – opadające powieki przyczyniają się do sporego ograniczenia pola widzenia, głębokiego zmęczenia oczu oraz chronicznego bólu głowy. Może to tym samym zauważalnie oddziaływać na nasze życie, przez utrudnianie powszednich czynności, jak czytanie albo prowadzenie samochodu.
Kto nie może poddać się zabiegowi korekty powieki górnej?
Podniesienie powiek polega na zrobieniu nacięcia w skórze w jej naturalnej fałdzie i usunięciu zbędnej wiotkiej tkanki. W niektórych sytuacjach eliminuje się również nadmiar tkanki tłuszczowej. Nacięcie zaszywane jest cienkimi szwami, co powoduje, że po wygojeniu blizna po nacięciu pozostaje niewidoczna. Zabieg podniesienia powiek trwa przeciętnie mniej więcej jedną godzinę i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu przez pewien czas występuje obrzęk oczu, niekiedy pacjent czuje także pieczenie powiek, jednakże zwykle już po plus minus dwóch tygodniach pacjenci powracają do pełnej aktywności.
Nie każdy może poddać się zabiegowi podniesienia powieki górnej, dlatego wcześniej potrzebna jest konsultacja z lekarzem specjalistą. Wśród przeciwwskazań do wykonania blefaroplastyki wylicza się m.in. cukrzyca, choroby serca i nadczynność tarczycy. Plastyki powiek górnych nie wykonuje się również u kobiet karmiących piersią oraz w ciąży.