Olej konopny na włosy – jak działa i kto powinien go stosować?

13 maja 2021

Wśród wielu korzystnych właściwości konopi szczególnie często wymienia się ich wpływ na skórę. Badania wykazały, że olejek konopny może wspomagać tradycyjną terapię lekami przy atopowym zapaleniu skóry, trądziku oraz wielu innych dermatozach [1], [2]. Okazuje się, że konopia korzystnie działają także na skórę głowy, a kobiety już setki lat temu stosowały olej konopny na włosy, uzyskując świetne efekty. Z poniższego artykułu dowiecie się, jak olej konopny wpływa na włosy i skórę głowy oraz jak należy go stosować.

Cenne składniki oleju konopnego

Chcąc zrozumieć wpływ oleju konopnego (oleju z nasion konopi i oleju CBD) na włosy i skórę głowy, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jego składniki. Wiele z nich jest niezbędnych do zachowania pięknych, lśniących i zdrowych włosów. Olej konopny zawiera między innymi bogactwo kwasów omega-3 i omega-6 [3], które odpowiadają za równowagę lipidową, a także zapobiegają wypadaniu włosów i doskonale je odżywiają. Olej konopny zawiera także wiele aminokwasów, które wchodzą w skład białek. Te zaś odpowiadają przede wszystkim za mocne włosy i mieszki włosowe.

Niezbędne dla włosów są także witaminy, a olej konopny to prawdziwy ich skarbiec. Znajdziemy w nim między innymi witaminę E, która działa pobudzająco na cebulki włosów, działa korzystnie na ukrwienie skóry głowy i zapobiega wypadaniu. Oprócz niej warto wymienić także witaminę A oraz D, a także magnez, potas, wapń oraz miedź [3]. Na elastyczność szczególnie dobrze wpływa zawarty w CBD kwas gamma-linolenowy, a sam kannabidiol reguluje produkcję sebum i ma działanie antyoksydacyjne.

Do jakich włosów nadaje się olej konopny?

Olej konopny uznawany jest za produkt bezpieczny, który z powodzeniem może być stosowany przez osoby w różnym wieku i o różnych przypadłościach. Jego cenne składniki są niezbędne dla zdrowia każdego rodzaju włosów, dlatego polecany jest wszystkim chcącym wzmocnić włosy od środka i nadać im piękny i zdrowy wygląd na zewnątrz.

Po olej konopny szczególnie chętnie sięgają jednak osoby, które mają problemy z kondycją włosów lub skóry głowy. Potrafi on przynieść bardzo dobre efekty, zwłaszcza w przypadku włosów łamliwych, suchych, ze skłonnością do puszenia się i plątania.

Fryzjerzy i styliści polecają go osobom o włosach wysokoporowatych, a także zniszczonych rozmaitymi zabiegami, takimi jak farbowanie, trwała ondulacja, rozjaśnianie, prostowanie lub kręcenie przy pomocy lokówko-suszarki. Coraz częściej kobiety i mężczyźni sięgają także po olej konopny na porost włosów, co znajduje swoje wyjaśnienie między innymi w przeprowadzonych w 2007 roku badaniach [4].

Jak stosować olej konopny na włosy?

Istnieje wiele sposobów stosowania oleju konopnego na włosy. Preparat można nakładać zarówno na suche włosy, pozostawiając go na kilkanaście lub kilkadziesiąt minut, a także na włosy mokre, zarówno przed, jak i po umyciu. To jednak nie jedyne możliwości.

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z używaniem oleju konopnego na włosy, często decydują się na dodanie niewielkiej jego ilości do odżywki lub na moczenie włosów w misce z ciepłą wodą z dodatkiem oleju. Po takim zabiegu warto odczekać około 15 minut, by uzyskać jeszcze lepsze efekty, a następnie umyć głowę, najlepiej delikatnym szamponem. Choć rezultaty mogą być widoczne już po pierwszym zastosowaniu oleju, najlepsze efekty uzyskuje się podczas regularnego stosowania.

Olejowanie włosów olejem konopnym

O zaletach olejowania przeczytać można w niemalże każdym poradniku na temat pielęgnacji włosów. O metodzie tej rozpisują się blogerzy i ochoczo zachwalają ją styliści. Olejowanie włosów olejem konopnym pozwala łatwo i stosunkowo szybko poradzić sobie z nadmiernie przesuszonymi włosami. Zabieg polega na wmasowaniu niewielkiej ilości oleju w skórę głowy, a następnie nałożeniu go na końcówki, choć niektórzy decydują się na zastosowanie go na całej długości włosów. Szczególnie ważny jest tu masaż głowy, który poprawia ukrwienie i pobudza cebulki.

Olej konopny należy pozostawić na włosach na co najmniej pół godziny, choć zaleca się, by pozwolić mu działać przez kilka godzin, a nawet przez całą noc. Włosy warto wówczas zawinąć w czepek i owinąć ręcznikiem, by zwiększyć temperaturę. Po odczekaniu, głowę należy dokładnie zwilżyć wodą i umyć włosy przy użyciu delikatnego szamponu lub najpierw zemulgować odżywką, a po kilkunastu minutach umyć szamponem.

Efekty stosowania oleju konopnego na włosy

Olej konopny sprawia, że włosy stają się miękkie, błyszczące i nawilżone, a przede wszystkim odpowiednio odżywione od wewnątrz. Potrafi on także naprawiać zniszczenia, szczególnie te powstałe w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji i nadmiernej stylizacji. Jest świetny w walce z ubytkami w strukturze włosa, a także pomaga walczyć z łupieżem i łagodzi podrażnienia skóry głowy.

Olej konopny bez wątpienia stanowi świetne rozwiązanie dla chcących poprawić kondycję swoich włosów. Warto jednak pamiętać, że kluczowe znaczenie ma tu regularność stosowania, a także jakość użytego preparatu. Aby uzyskać jak najlepsze efekty, należy sięgać po oleje konopne ze zdrowych, ekologicznych upraw i takie, które pozyskano w temperaturze nie wyższej niż 40 stopni Celsjusza.

Źródła:

  1. Baswan Sudhir M., Klosner Allison E., Glynn Kelly, Rajgopal Arun, Malik Kausar, Yim Sunghan, Stern Nathan “Therapeutic Potential of Cannabidiol (CBD) for Skin Health and Disorders” [w:] Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology 2020; 13: 927–942.
  2. Petrosino Stefania, Verde Roberta, Vaia Massimo, Allarà Marco, Iuvone Teresa, Di Marzo Vincenzo “Anti-inflammatory Properties of Cannabidiol, a Nonpsychotropic Cannabinoid, in Experimental Allergic Contact Dermatitis” [w:] Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics 2018 Jun; 365(3): 652-663.
  3. Leonard William, Zhang Pangzhen, Ying Danyang, Fang Zhongxiang “Hempseed in food industry: Nutritional value, health benefits, and industrial applications” [w:] Comprehensive Reviews in Food Science and Food Safety 19 December 2019.
  4. Telek Andrea, Bíró Tamás, Bodó Eniko, Tóth Balázs I, Borbíró István, Kunos George, Paus Ralf “Inhibition of human hair follicle growth by endo- and exocannabinoids” [w:] The FASEB Journal 2007 Nov; 21(13): 3534-41.

Źródło tekstu: https://kannawide.pl/pl/blog/Olej-konopny-na-wlosy-jak-dziala-i-kto-powinien-go-stosowac/26