Leczenie kanałowe – dziś to nie boli
30 października 2018
Leczenie kanałowe dla wielu z nas nie jest miłym tematem. Obecnie natomiast, wykorzystując odpowiednie narzędzia i – przede wszystkim – efektywne leki przeciwbólowe, lekarze mogą zagwarantować pacjentom, iż leczenie okaże się w stu procentach bezbolesne. Leczenie kanałowe jest potrzebne zawsze, kiedy pojawi się stan zapalny miazgi zęba lub tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na użyciu ultracienkich sprzętów, dzięki którym dentysta może dostać się do najgłębiej położonych partii uzębienia. Warto przy tym wiedzieć, że w leczeniu kanałowym korzysta się także z innych, nierzadko bardzo złożonych technicznie narzędzi. Których?
Którymi narzędziami przeprowadza się leczenie kanałowe?
Oprócz narzędzi ręcznych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym bardzo ważne są mikroskopy operacyjne, bo obraz ze środka zęba przesyłają do ekranu w zasięgu wzroku lekarza, minimalizując prawie całkowicie ryzyko różnego typu błędów. W leczeniu kanałowym kluczowe będzie także sprawdzenie głębokości kanałów. Wypracowanie sporej dokładności ułatwiają specjalne maszyny elektroniczne – endometry. Poza tym stomatolodzy stosują także specjalne narzędzia, które pozwalają na maszynowe opracowanie kanałów, a przez to znaczne przyspieszenie wizyty i poprawienie samopoczucia leczonego.
Bezpłatne leczenie kanałowe
Decydując się na leczenie kanałowe należy wiedzieć, że nie zawsze jest ono fundowane przez NFZ. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami zapewnione jest pacjentom poniżej 18 roku życia. Inni nie muszą płacić za leczenie kanałowe zębów z przodu – siekaczy oraz kłów. Leczenie kanałowe zębów trzonowych jest natomiast pełnopłatne. Jeżeli będzie ono niezbędne, dobrze udać się do stomatologa posługującego się odpowiednimi narzędziami i zawczasu dowiedzieć się, co o jego usługach poprzedni klienci piszą w sieci.