Korekcja wad wzroku – jakie zabiegi przeprowadzają optometryści?

24 listopada 2020

Sprawdź więcej szczegółów o femtoLasik Kraków na https://voigtklinikaoka.pl/laserowa-korekcja-wzroku/metoda-femtolasik/.

Korekta laserowa wzroku to dzisiaj najpopularniejsza forma korekcji presbiopii, astygmatyzmu, dalekowzroczności oraz krótkowzroczności, jednakże niewiele osób jest świadomym tego, iż zabiegi te są przeprowadzane przy pomocy różnorodnych technik.

Metoda FemtoLASIK – bezpieczna, bezinwazyjna, a przy tym bezbolesna metoda korekty wzroku

FemtoLASIK (popularnie zwany też All-Laser-LASIK) to nie wywołująca bólu, bezinwazyjna oraz całkowicie bezpieczna technika korekcji takich wad jak astygmatyzm (do 6 dioptrii), miopia (do -10 dioptrii), hyperopia (do +4 dioptrii) i u niektórych pacjentów starczowzroczność. Sam zabieg nie trwa długo – wprawny optometrysta potrafi przeprowadzić go w około 20 minut. Zaletą tej metody jest to, że pacjent bardzo szybko odzyskuje ostrość wzroku – praktycznie w przeciągu 24 godzin po zabiegu może wznowić swoje codzienne czynności. Zabieg przeprowadza się w dwóch etapach i przeciwnie do innej metody LASIK, tutaj rogówki nie nacina się przy pomocy mikrokeratomu. Podczas zabiegu FemtoLASIK na początku przy pomocy lasera femtosekundowego odseparowuje się płat rogówki o grubości ok 0,1 mm, a w drugiej fazie przeprowadza się formowanie rogówki z wykorzystaniem lasera excimerowego.

Innym wariantem metody FemtoLASIK jest FemtoLASIK Topoguided, gdzie działanie lasera excimerowego jest spersonalizowane dla każdego pacjenta. Przed przystąpieniem do zabiegu optometrysta tworzy topografię rogówki i na jej podstawie programuje wszystkie ruchy wiązki lasera. Ten rodzaj zabiegu wykonuje się u pacjentów z astygmatyzmem oraz nadwzrocznością, których układ optyczny charakteryzuje się niestandardowym kształtem.

Inne zabiegi korekcji wzroku

Pozostałe sposoby korekty wzroku to między innymi:
EBK, w którym po znieczuleniu oka zdejmuje się z rogówki nabłonek (podlega on potem naturalnej odbudowie), a w następnej kolejności kształtuje się rogówkę za pomocą lasera excimerowego. EBK zwana jest zabiegiem powierzchniowym, jako że laser nie ingeruje w głębokie warstwy rogówki. Metodę tę można jednak zastosować wyłącznie do korekcji niewielkich wad wzroku.
LASEK – przeprowadzany jest u pacjentów, u których z różnych przyczyn nie da się zastosować zabiegu FemtoLASIK. W metodzie LASEK płat nabłonka rogówki usuwany jest nie wiązką laserową, a alkoholem.

Nasze dane adresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]