Czy warto czytać blogi o zdrowiu i zdrowym stylu życia?

19 lipca 2022

W sieci da się bardzo łatwo uzyskać informacje o każdej dziedzinie życia. Internauci upodobali sobie w szczególności radzenie się Google odnośnie kwestii zdrowotnych, często nawet poprzedzając ostateczną decyzję o wizycie u specjalisty dniami buszowania po sieci z nadzieją na znalezienie na własną rękę rozwiązania problemu. Ale czy to właściwy model stosowania informacji publikowanych na portalach o zdrowiu i urodzie?

Portal o urodzie i zdrowiu nie jest alternatywą dla profesjonalnej konsultacji lekarskiej

W gąszczu treści o zdrowiu, zabiegach estetycznych i dietach publikowanych w internecie znajdzie się sporo wiarygodnych artykułów opracowanych zarówno przez specjalistów, jak i przez osoby zafascynowanych taką tematyką i od lat działających w zawodach związanych z medycyną. Jednakże korzystanie z porad zamieszczanych na portalach o urodzie albo zdrowiu nie powinno (a zasadniczo nie może!) polegać na traktowaniu ich jako alternatywy dla indywidualnego kontaktu ze specjalistą. Portal o zdrowym stylu życia, jeśli zapewnia sprawdzonych informacje, może jednakowoż być użytecznym źródłem pobocznej wiedzy, która ułatwi użytkownikowi nawigację po świecie usług medycznych. Przeczytanie w sieci drobiazgowego opisu zabiegu wytłumaczonego prostym językiem pomoże oswoić pacjenta z przebiegiem przyszłej operacji i zmniejszyć stres z nią związany. Z kolei wpis przedstawiający symptomy sygnalizujące konkretną chorobę, którą czytelnik u siebie dostrzega, może później pomóc mu lepiej wyrazić swoje obawy lekarzowi.

Warto subskrybować portale z ciekawostkami o zdrowiu, ponieważ poza informacjami o najpopularniejszych chorobach, które mogą nas dotknąć, często znajdziemy tam wiele artykułów podpowiadających jak w prosty sposób wprowadzić drobne zmiany do swojego stylu życia, aby uczynić go zdrowszym i mniej obciążającym organizm. Popularne są serwisy przybliżające wartości odżywcze poszczególnych produktów żywnościowych czy prezentujące różne zestawy prostych ćwiczeń. Należy jednak pamiętać, że jeśli potrzebujemy specjalistycznej diety z powodu nadwagi lub choroby wykluczającej pewne artykuły żywieniowe, powinniśmy się zgłosić do specjalisty a nie układać jadłospis na podstawie informacji znalezionych w internecie. Podobnie z ćwiczeniami – jeśli odczuwamy chroniczny ból, to lekarz powinien znaleźć jego przyczynę i zasugerować odpowiednie ćwiczenia na jego złagodzenie lub skierować do rehabilitanta.

Portal o zdrowiu Revelare.pl