Co warto wiedzieć o biopsji prostaty?

9 marca 2021

Więcej o biopsji fuzyjnej prostaty.

Stercz, czyli prostata, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina rozmiarem i formą włoski orzech. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada m.in. za produkowanie płynu, w którym transferowana jest sperma. Problemy z prostatą rozpoczynają się u mężczyzn wraz z wiekiem, dlatego tak istotne jest jej cykliczne badanie. Daje to szansę zidentyfikowania przerostu lub zapalenia tego gruczołu, jak również odpowiednio wczesnego wykrycia alarmujących zmian nowotworowych. Warto podkreślić, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, zatem nie można bagatelizować niebezpieczeństwa jego możliwego rozwoju.

Alarmujące symptomy – kiedy udać się do specjalisty?

Mężczyźni po 45 roku życia muszą cyklicznie odwiedzać urologa, szczególnie jeśli zauważyli alarmujące objawy związane z oddawaniem moczu, jak przykładowo wzrost częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, kłopoty w rozpoczęciu bądź zatrzymaniu oddawania moczu, trudności ze wzwodem i wytryskiem, jak również pulsacyjny strumień czy krew w moczu. W przypadku gdy po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby domniemywać możliwość rozwoju nowotworu, urolog zaleci badanie PSA, które polega na sprawdzeniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi świadczy o ogromnym prawdopodobieństwie rozwoju raka. By jednakże mieć bezdyskusyjną pewność, niezbędne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Biopsja prostaty – co powinno się o niej wiedzieć?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczoły sterczowego, przeprowadzana w warunkach szpitalnych, która dzięki zastosowaniu równocześnie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, pozwala na pobranie wycinków tkanki daleko dokładniej niż w procedurze, gdzie w czasie zabiegu wykorzystuje się jedynie obrazowanie TRUS (USG przezodbytnicze). Biopsja fuzyjna prostaty to całkiem krótki zabieg trwającym z reguły ok. pół godziny. Ponadto pacjent pozostaje również po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, więc pełna procedura zamyka się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, zatem pomimo że igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona w zasadzie bezbolesna. Uzyskane wycinki gruczołu są później analizowane przez patomorfologa, który bada czy pojawiły się w nich zmiany nowotworowe.

W rzeczy samej, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. uczulenie na niektóre leki, wszczepione zastawki serca i zaburzenia krzepliwości krwi. W związku z tym zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najprecyzyjniej odpowiedzieć lekarzowi specjaliście na wszelkie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Nasze dane adresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]