Co o naszym zdrowiu mówi ból pleców?
27 sierpnia 2020
Niezbędne informacje na temat bólu kręgosłupa lędźwiowego. Przekonaj się!
Powracający ból pleców między łopatkami, w odcinku lędźwiowym lub piersiowym pomału staje się codziennością dla znacznego procenta społeczeństwa. Obecnie jest to dolegliwość, której doświadczają nie tylko ludzie w starszym wieku. Praca w pozycji siedzącej powiązana z małą aktywnością fizyczną skutkuje tym, że bólu tego typu doświadczają coraz to młodsi ludzie.
Co może być źródłem bólu kręgosłupa?
Ból pleców może mieć kilka źródeł. Jego pojawienie się przykładowo na odcinku klatki piersiowej nieraz związane jest z układem nerwowym, szczególnie jeśli odczuwany jest jako ból promieniujący w kierunku ramion oraz barku. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może również dawać sygnały o powstawaniu zmian reumatycznych bądź schorzeń organów wewnętrznych, dlatego jego leczenie rozpoczyna się m.in. od wykluczenia tego rodzaju źródeł. Natomiast ból między łopatkami oraz ból kręgosłupa lędźwiowego najczęściej jest konsekwencją nadwyrężenia struktury kręgosłupa (więzadeł, mięśni bądź ścięgien przykręgosłupowych), spowodowanego zazwyczaj przestawianiem obiektów o dużej masie lub nieprawidłowym ułożeniem ciała. Taki ból przeciążeniowy nierzadko jest zaniedbywany, bo ustępuje po wypoczynku, jednakże może on być objawem początków dyskopatii, czyli przepukliny dysku. Naturalnie ból pleców bywa też następstwem najrozmaitszych stanów zapalnych bądź obrażeń nierzadko tak błahych, iż wracamy do nich myślą dopiero w czasie rozmowy z ortopedą.
Jak się uchronić przed bólem pleców?
Bólu pleców nie można lekceważyć i trzeba od razu umówić się na konsultację z lekarzem. Określi on orientacyjnie rodzaj i przyczynę bólu, po czym skieruje do stosownego specjalisty, który wybierze najlepszy kierunek terapii. Nie można jednak czekać, aż pojawi się ból pleców. O kręgosłup należy troszczyć się zawsze, także wtedy, gdy nie mamy z nim jeszcze problemów. W tym celu lekarze rekomendują dbanie o odpowiednią wagę, codzienne ćwiczenia, a także pamiętanie o należytym ułożeniu ciała, m.in. podczas pracy przy biurku. Naprężone mięśnie pleców czy karku można również rozluźnić dzięki masażom rehabilitacyjnym albo przy pomocy aparatów do wibroterapii. Taki masaż wibracjami stymuluje krążenie krwi i limfy, jak również wzmacnia mięśnie, co łagodzi bóle przeciążeniowe.
Nasze dane adresowe:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz
Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail:
[email protected]