Chirurgia stomatologiczna – gdy standardowe leczenie nie pomaga

26 października 2019

Niektóre choroby zębów i dziąseł nie mogą być uleczone podczas standardowych zabiegów dentystycznych. Gdy takie metody terapii okazują się nieskuteczne, dentysta podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż to określenie dla wielu pacjentów brzmi groźnie, to dzisiejsza medycyna posiada środki i technologie, które powodują, iż nawet bardzo trudne zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a komplikacje należą do rzadkości.

Jakie zabiegi wykona chirurg dentystyczny?

Do zabiegów często wykonywanych przez chirurga dentystę należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich części (na przykład wierzchołków korzeni lub całych korzeni). Te zabiegi wykonuje się, jeśli zęby są w złym stanie – głównie na skutek często powracających stanów zapalnych albo postępującej próchnicy. Chirurg dentysta zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami służącymi odbudowie poszczególnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga dentysty należy ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do założenia protezy.

Dentysta chirurg zadba o efektywne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu wiązały się z odczuwaniem przez pacjenta bólu. Obecnie jednakże dostępne są środki, które zupełnie eliminują przykre odczucia. Poza tym pacjenci, którzy przeraźliwie boją się fotela dentystycznego, mogą skorzystać z pomocniczych środków uspokajających, a nawet poprosić o wykonanie zabiegu w stanie całkowitej narkozy.