Jak przebiegają badania psychologiczne kierowców?

20 kwietnia 2020

Badania psychologiczne kierowców pozwalają ustalić czy osoby badane mają przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów. Są one bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów. W jaki sposób przebiegają badania i co dokładnie sprawdzają? Jakie urządzenia wykorzystuje się w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – przez ile są ważne?

Badaniom psychotechnicznym poddawanych jest kilka grup kierowców. Pierwszą z nich są osoby starające się o prawo jazdy np. kategorii C. Do testów przystępują również kierowcy, którzy przekroczyli ilość dozwolonych punktów karnych i starają się o przywrócenie uprawnień. Dodatkowo badania psychologiczne powinni przechodzić również kierowcy pojazdów uprzywilejowanych oraz egzaminatorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez pięć lat.

Badania psychologiczne kierowców – część teoretyczna i aparaturowa

Badanie psychotechniczne składa się z dwóch części. Najpierw kandydaci podchodzą do rozwiązywania testu. Na tym etapie kontrolowana jest umiejętność koncentracji, podzielność uwagi, szybkość działania, a także cechy charakteru czy poziom lęku. Osoby poddawane testom muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech osobowości czy rozwiązać tzw. test matryc Ravena. Ostatnim etapem badań psychologicznych jest część aparaturowa, która mierzy przede wszystkim poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny odległości. Na tym etapie wykorzystuje się między innymi wirometr, stereometr i równoważnię. Badania polegają np. na naciskaniu odpowiednich przycisków i weryfikowaniu, jak dana osoba reaguje na oślepienie światłem.

Nasze dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]