Izolacja starych fundamentów – komu ją powierzyć?

8 marca 2020

Ochrona fundamentów przed negatywnym oddziaływaniem wody, wilgoci i chłodu jest jednym z najważniejszych faz budowy stabilnego, bezpiecznego obiektu budowlanego. Wilgoć wnikająca w mury z czasem spowoduje osłabienia ich konstrukcji, a wykwity pleśni oraz grzybów z biegiem czasu odbiją się niekorzystnie na samopoczuciu ich rezydentów.

Kto wykona izolację fundamentów?

Planując budowę obiektu, powinno się zostawić opracowanie najlepszej metody hydroizolacji ekspertom, którzy mają wieloletnie doświadczenie nie tylko w zabezpieczaniu przed wilgocią nowych budowli, ale również w odnawianiu hydroizolacji w tych już istniejących. Wiedzą oni, jakich błędów unikać oraz jakie technologie i materiały hydroizolacyjne sprawdzą się najlepiej w konkretnym przypadku. Wszak zastosowanie stosownych technik izolacji fundamentów może różnić się w zależności, czy zamierzane jest wykonanie ławy i ścian fundamentowych, fundamentów z bloków betonowych czy też osadzenie budynku na płycie fundamentowej. Istotna jest również dogłębna analiza warunków wodnych na terenie, na którym planowana jest budowa. Za jej pomocą można sprawdzić czy niezbędna jest izolacja przeciwwilgociowa (wykonywana na gruntach, w które woda w mgnieniu oka wsiąka i nie spiętrza się w pobliżu fundamentów) czy może przeciwwodna (tam, gdzie pojawia się groźba podtopień lub podłoże jest na tyle spoiste, że po deszczu fundamenty stoją w wodzie dłuższy czas).

Metody hydroizolacji fundamentów

Zależnie od rodzaju fundamentów, do ich osłony przed wilgocią wykorzystuje się odmienne sposoby. Płytę fundamentową, na której zwykle stawia się budynki tam gdzie jest wyższy poziom wód gruntowych, można hydroizolować od dołu przygotowując warstwę izolacji ciężkiej. Z kolei nową betonową ścianę fundamentową można pokryć powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najlepiej nanieść ją zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian murowanych najlepiej sprawdzi się zastosowanie izolacja pionowa i poziomej, która zastopuje kapilarne przenikanie wody przez mury.

Wykonawstwo hydroizolacji fundamentów również wypada powierzyć profesjonalistom, ponieważ nierzadkim błędem mniej doświadczonych ekip jest lekceważenie wskazówek wyszczególnionych w projekcie wykonawczym (między innymi tych dotyczących wymogów i sposobów aplikacji materiałów hydroizolacyjnych) bądź użycie ich tanich zamienników, nie mających podobnych właściwości wodochronnych. Niewłaściwe wykonanie prac czy wykorzystanie materiałów nieodpowiednich do poziomu obciążenia wilgocią może skutkować, iż będzie ona nieefektywna.