Czego dowiemy się na szkoleniu z ochrony danych osobowych?

8 kwietnia 2019

Pierwszym prawnym aktem w naszym kraju, który dotyczył sprawy danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, jaka weszła w życie w 1997. Również dziś definiuje ona ten termin oraz mówi, jak powinniśmy ich używać. W myśl dokumentu dane osobowe to wszystkie informacje, jakie umożliwiają zidentyfikowanie danego człowieka bez złożonych wysiłków. Do danych osobowych zaliczyć można zatem numer PESEL, nazwisko i imiona czy adres, ale też te określane jako dane wrażliwe – na przykład wiadomości o ewentualnych wyrokach, wyznaniu oraz chorobach. O ich ochronę należy zadbać zwłaszcza dlatego, że dzięki nowym technologiom ich pozyskanie i przetwarzanie okazuje się naprawdę proste.

Szkolenie z ochrony danych osobowych dla firm

Dane osobowe posiadają każdego rodzaju firmy. Jedne obracają wyłącznie danymi ich współpracowników, pozostałe natomiast uzyskują dojście także do danych kontrahentów. We obu przypadkach pracownicy, którzy mają z nimi styczność powinni przejść specjalne szkolenie z ochrony danych osobowych, podczas którego nauczą się, jak zapewnić im bezpieczeństwo. Jest to naprawdę ważne, gdyż po zauważeniu zaniedbań Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych może nałożyć poważne sankcje – nie tylko pieniężne, ale w niektórych sytuacjach również więzienia.

Na czym opiera się szkolenie z ochrony danych osobowych?

Kurs z ochrony danych osobowych jest adresowane do wszelkich pracowników zarządzających takiego rodzaju informacjami – są to m. in. pracownicy do spraw rekrutacji, składnic akt bądź kadr. W jego cenę zaliczają się również broszury pomocnicze, przez które uczestnicy łatwiej przysposobią wiadomości. Po ukończeniu szkolenia, podczas którego dowiedzą się, jak zapewnić ochronę danych, kursanci dostają właściwe certyfikaty. Warsztaty z ochrony danych osobowych nie zajmują dużo czasu i zwykle zamykane są tego samego dnia.