Chcesz wynająć detektywa? Dowiedz się, jak może Ci pomóc

29 maja 2019

Usługi detektywów cieszą się coraz większą popularnością. Decydujemy się na na ich wynajęcie nie tylko w przypadku kłopotów rodzinnych. Ich usługi okazują się pomocne też dla pracodawców – umożliwiają np. zweryfikowanie czy pracownik korzystający z L-4 naprawdę nie jest w stanie pracować lub czy informacje podane przez niego w CV są prawdziwe. Warto więc dowiedzieć się nieco na temat tego, jakie umiejętności winien mieć prywatny detektyw i w rozstrzygnięciu których problemów może nam pomóc.

Detektyw – konieczna jest licencja

Nie każdy może wykonywać pracę prywatnego detektywa. Aby legalnie pracować w tym zawodzie, należy dysponować stosowną licencją, którą otrzymuje się po zdaniu państwowego egzaminu. Miejmy jednak na uwadze, iż osoby podchodzące do testu muszą także spełnić uprzednio wskazane wymagania. Najważniejsze z nich to posiadanie świadectwa o nieposzlakowanej opinii uzyskanego od komendanta miejskiego lub powiatowego Policji, co najmniej średniego wykształcenia oraz obywatelstwa któregoś z krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej. Warunkiem jest też bycie osobą niekaraną, a odnośnie byłych funkcjonariuszy służb mundurowych – brak zwolnienia dyscyplinarnego. Co ważne, kandydaci na prywatnych detektywów muszą mieć ukończone 21 lat.

W jakich przypadkach szukać pomocy detektywów?

Większość zadań, które realizują detektywi dotyczy wszelkiego rodzaju kwestii rodzinnych. Do biura detektywistycznego możemy zgłosić się między innymi kiedy mamy podejrzenie, że nasz partner jest niewierny lub nie jesteśmy pewni, czy drugi rodzic naszego dziecka odpowiednio sprawuje nad nim opiekę. Detektyw pomoże nam też ustalić rzeczywistą wysokość dochodów byłego partnera, co okaże się bardzo przydatne podczas spraw o ustalenie wysokości alimentów.