Badania psychologiczne kierowców – do jakiego specjalisty się udać?

28 marca 2024

Badania kierowców Bielsko - zajrzyj tu po więcej informacji o tych usługach.

Na sytuację na drogach w szczególnej mierze wpływają umiejętności prowadzących jeżdżące po nich pojazdy. Szczególnie ważne okazuje się to dla kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów oraz busów. W ich sytuacji istotne są tak umiejętności, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego powodu przedstawiciele takich profesji w myśl prawa powinni we właściwym terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto więc napisać na ich temat parę zdań. W jakich odstępach powinny być wykonywane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Badania psychotechniczne kierowców – jak wyglądają?

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co 5 lat. Ta zasada nie dotyczy jednak specjalistów, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – muszą bowiem przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który najpierw przeprowadza badania osobowości. Mają one postać konwersacji z badanym, w czasie której odpowiada on na zadania na temat wyborów w skrajnych sytuacjach. Kolejna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem przeprowadzane są testy na specjalnych urządzeniach, podczas których sprawdzana jest percepcja szybkości, podzielność uwagi umiejętność szybkiej reakcji czy dostrzeganie w ciemności.

Jak podnieść szansę podczas badaniach psychologicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa rozmowę ze specjalistą, który w jej trakcie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co istotne, musimy wiedzieć, że nie dla każdego ich rezultaty okażą się pozytywne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście trochę podnieść. W jaki sposób? W sieci dostępne są liczne opisy działania urządzeń, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by zawczasu przekonać się, jak one działają.

Nasze dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]