Badania operatorów – dlaczego są obowiązkowe?

25 października 2019

Tu dowiesz się, kto oferuje badania operatorów Bielsko

Gdy wspomina się o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, zwykle kojarzymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą je wykonać. Konieczność ich wykonania taki przepisy nakładają też na operatorów dźwigów, koparek, wózków i podobnych pojazdów. Dlaczego zachodzi taka potrzeba i na czym badania takie polegają?

Czy badania operatorów są obowiązkowe?

Prawo dokładnie wskazuje, które grupy zawodowe muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których właściwa sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób postronnych. Ponadto, jeśli chodzi o środowiska, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, relatywnie często dochodzi w nich do wypadku, a duża część z nich spowodowana jest błędem człowieka, czyli niedostateczną koncentracją, problemami ze wzrokiem czy zbyt wolną reakcją. Zdolności te zmniejszają się wraz z wiekiem, a także na skutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie się zalicza, i dlatego przeprowadzanie takich testów jest kluczowe.

Na czym polegają badania operatorów?

Badania, jakim poddaje się kierowców i operatorów, opierają się w znacznej mierze na tym samym. Bada się po pierwsze wzrok, nie tylko ogólnie, ale także jeśli chodzi o widzenie zmierzchowe i umiejętności wzrokowo – ruchowe, a ponadto zdolność oceny odległości, prędkość reakcji i poziom koncentracji. Ważna jest też przerzutność uwagi. Badania wykonuje się, odpowiadając na pytania testowe NIE lub TAK, a także za pomocą specjalnej aparatury. Zazwyczaj nie trwają one dłużej niż 30 minut.
Jeżeli chodzi o to, jak długo badania zachowują ważność, to jest to uzależnione głównie od wieku osoby badanej. Zwykle są to trzy-cztery lata, a w przypadku osób powyżej pięćdziesiątego roku życia – jeden-dwa lata.

Nasze dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]