Audyt SEO – gruntowna analiza strony internetowej

19 marca 2023

Zamów audyt sklepu.

Zgodnie z definicją internetowego wydania Słownika Języka Polskiego PWN audyt to kontrola spółki, firmy lub przedsiębiorstwa pod kątem różnych obszarów, między innymi organizacyjnych i finansowych, jak również ocena perspektyw rozwoju. Czym, biorąc powyższą definicję pod uwagę, jest zatem audyt SEO? Jest to gruntowna analiza strony internetowej, oceniająca przeróżne jej elementy, jak metadane, szybkość wczytywania się witryny, kod strony, hierarchię nagłówków i wiele bardziej i mniej znaczących aspektów. Prócz samego zestawienia uchybień i błędów, w rzetelnym audycie SEO muszą być zamieszczone również sugestie odnośnie rozwiązania wymienionych problemów.

Audyt SEO analizuje stronę www pod względem zgodności ze standardami W3C, zawartości strony, dostępności, a także poprawności kodu. Oprócz tego sprawdzane jest również, czy strona jest przyjazna dla wyszukiwarek internetowych. Podsumowując, audyt SEO zleca się agencji, by wskazała ona wszelkie nieprawidłowości na stronie oraz – co najistotniejsze – zaproponowała rozwiązania, które umożliwią ich naprawę.

Sygnały, iż warto zamówić audyt SEO

Online znajduje się sporo narzędzi oraz stron, dzięki którym błyskawicznie i bez opłat przeprowadza się audyt SEO strony internetowej. Atuty takiego rozwiązania? Cena i szybkość. Wady? Jest ich mnóstwo. Dema lub też darmowe narzędzia z ograniczaną funkcjonalnością, są bardzo niedoskonałe. Jeśli już znajdą jakieś uchybienia na stronie, to zapewne nie wszystkie. Wiele błędów (przykładowo w kodzie) uchwycić można tylko w trakcie analizy dokonanej przez człowieka, a nie oprogramowanie.

Na audyt SEO wykonywany przez agencję należy zaczekać z reguły od kilkunastu dni do blisko miesiąca. Okres na przekazanie raportu powinien zostać określony w umowie podpisanej z firmą, która zadeklarowała, że go przeprowadzi. Audyt w wersji płatnej umożliwia wykrycie wszystkich poważnych błędów kryjących się na stronie. Jeśli strona była uruchomiona na platformie pokroju Magento czy Shoper albo na otwartym szablonie, to rzeczy do naprawienia może być cała masa. Kiedy witryna powoli się ładuje, a na istotne dla klienta frazy wyświetla się daleko poza pierwszą dziesiątką wyników wyszukiwania, to również są to sygnały, iż zlecenie zewnętrznej firmie SEO audytu jest odpowiednim pomysłem.

SEO audyt – co ujawni, jeżeli będzie wykonany sumiennie

Poprawnie wykonany audyt SEO może obnażyć szereg wad strony, w szczególności:

 • wolne wczytywanie się strony w wersji desktopowej oraz mobilnej,
 • błędy w wersji mobilnej strony, takie jak zbyt wolne ładowanie się różnych elementów,
 • nieprzetłumaczone wersje językowe strony,
 • nieprawidłowości w strukturze nagłówków,
 • problemy z dostępnością witryny dla robotów,
 • przyczyny słabej widoczności witryny na słowa kluczowe,
 • brak lub nieuzupełniona wizytówka Google Moja Firma,
 • brak tytułów i opisów meta,
 • niska jakość treści na stronie,
 • jakość kodu witryny,
 • faktyczna liczba zaindeksowanych podstron,
 • brak czy też nieprawidłowa integracja z narzędziami Google (np. Google Search Console)

.

Nasze dane adresowe:
SEO4.net Pozycjonowanie i Optymalizacja
ul. Grzegórzecka 78/8
31-559 Kraków

Tel.: 12 384 83 00
Mob.: + 48 600 21 20 61
E-mail: [email protected]