System rozliczeń SWIFT – co to?

3 listopada 2022

Zajrzyj tu, jeśli szukasz więcej informacji w temacie systemu rozliczeń SWIFT.

Mimo, że praktycznie rzecz biorąc każdego dnia korzystamy z usług bankowych, dużo osób pierwszy raz usłyszało o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście nałożenia sankcji wobec Rosji jako odpowiedź Zachodu na konflikt na Ukrainie. Lecz system SWIFT używany jest już od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia i jest jednym z podstaw wydajnego działania międzynarodowego rynku finansów.

System bankowy SWIFT nie jest jedynym w użyciu

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednakże ten skrót stosuje się po prostu do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego dokonanie przelewów międzynarodowych byłoby niewątpliwie o wiele bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, ale nie jedyny stosowany obecnie system tego rodzaju. Oprócz niego m.in. w Polsce korzysta się dodatkowo z systemów: SEPA, SORBNET oraz Express Elixir.Na świecie działają również rozmaite systemy lokalne, służące jedynie do rozliczeń bankowych na obszarze jednego kraju.

Czym w związku z tym wyróżnia się system SWIFT? Działa on niemal we wszystkich krajach na świecie, a przy tym stosują go nie tylko banki, których liczba obecnie przekracza już 11 tys., ale również domy maklerskie, giełdy oraz mnóstwo pozostałych instytucji finansowych. Każdy uczestnik systemu bankowego SWIFT musi posiadać swój unikalny kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter i cyfr). Dopuszczalne jest także nadawanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod składa się z 11 znaków.

System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC znanych banków w Polsce

Nawet jeżeli tylko od czasu do czasu korzystasz z przelewów międzynarodowych, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT swojego banku, a co najmniej wiedzieć jak błyskawicznie odszukać takie dane. Poniżej znajdziesz kody BIC popularnych banków, prowadzących placówki w Naszym kraju.

– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]