Na czym polega usługa faktoringu?

10 września 2021

Faktoring należy do najchętniej wybieranych aktualnie usług finansowych. Jest adresowany zwłaszcza do firm, które stosują odroczone terminy płatności i boją się stracić płynność finansową. Faktoring pozwala na zobligowanie partnerów do bezzwłocznego spłacenia zobowiązań. Poza tym jest to także doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorstw poszukujących kolejnych sposobów pokrycia wydatków wiążących się z inwestycjami. Na czym jednak opiera się faktoring? Czemu okazuje się tak skuteczny? O czym muszą pamiętać firmy, które zdecydują się na tę metodę finansowania? W jaki sposób uniknąć ewentualnych problemów wiążących się z faktoringiem?

Zasady faktoringu dla biznesu

Faktoring zazwyczaj utożsamiany jest w szczególności z wykupieniem zobowiązań przedsiębiorstwa przez bank. W rzeczywistości okazuje się on fuzją rozmaitych rodzajów usług, a cesja długów będzie tylko jedną z nich. Polega on na cesji należności udokumentowanych fakturą VAT – faktor (zazwyczaj bank) przejmuje zobowiązania od faktoranta, czyli spółki. Oprócz tego potwierdza, że ma zagwarantować mu także inne usługi, czyli pomoc w ściągnięciu niespłaconych należności, prowadzenie rachunków czy porady biznesowe. Na charakter umów faktoringowych w naszym kraju rzutują postanowienia prawa cywilnego, a także kodeksu spółek handlowych.

Faktoring dla biznesu – jak wybrać ofertę?

Oferty poszczególnych banków świadczących faktoring bywają czasem naprawdę zróżnicowane. Chcąc uniknąć pomyłek, których efektem mogą okazać się duże straty, należy starannie przeanalizować wszystkie z nich. Potrzebne będą wówczas odpowiednie kwalifikacje, a tych często zwyczajnie nie mamy. Dlatego znalezienie faktoringu powinniśmy skonsultować z doradcą finansowym, który podpowie nam, jak znaleźć bank, który zaproponuje nam najkorzystniejsze warunki. Współpraca z doradcą to co prawda dodatkowy koszt, ale może okazać się, że dzięki niemu ustrzeżemy się strat.