Mass collect – co to jest i czy warto z tego korzystać?

15 stycznia 2021

Dalsze informacje o tym, jak działa mass collect.

Mass collect jest usługą, której głównym aspektem jest identyfikacja płatności masowych. Opisujemy pokrótce, jak funkcjonuje mass collect i w jaki sposób ułatwia pracę małym oraz dużym przedsiębiorstwom.

Mass collect – gdzie sprawdzi się taka usługa?

Funkcja usługi mass collect jest de facto niezwykle prosta. Polega na przypisaniu każdemu klientowi unikalnego numeru rachunku, który jest tym samym jego identyfikatorem. Takie podejście jest pomocne tam, gdzie każdego miesiąca obsługiwana jest znaczna ilość klientów, a więc przykładowo w szkołach prywatnych, w firmach oferujących usługi telekomunikacyjne, jak również wszystkich działalnościach, gdzie wykorzystywane jest płatności abonenckie (m.in. w sieciach siłowni). Opłaty przesyłane w systemie mass collect kierowane są na jeden firmowy rachunek bankowy, niemniej jednak uprzednie nadanie klientom indywidualnych numerów rachunków pozwala na ich efektywniejsze zdefiniowanie, niezależnie o tego, jaką metodę wybrali oni do dokonania przelewu (przelew z karty, standardowy przelew albo przelew za pośrednictwem poczty). Zastosowanie mass collect łączy się również z mniej czasochłonnym księgowaniem przelewów niż w przypadku księgowania przez pracownika, a równocześnie wyeliminowaniem ewentualnych pomyłek nierzadko mających miejsce w czasie tej czynności.

Łatwiejsze śledzenie przychodzących opłat – plusy mass collect

Choć usługa mass collect nie jest aktualnie proponowana w większości banków (posiadają ją między innymi ING Bank Śląski i wybrane banki spółdzielcze) wypada rozważyć jej wdrożenie w firmie, także takiej, która każdego miesiąca wystawia około stu faktur. Zastosowanie mass collect przynosi wszak kilka korzyści, jak np. oszczędność czasu pracowników zajmujących się księgowością, możliwość połączenia z systemem finansowo–księgowym (a więc monitorowanie na bieżąco spływu należności) czy powiązanie z narzędziami Finance Automation. Taką autorską aplikacją dedykowaną do automatycznej obsługi należności jest Flobo. Pozwala ona nie tylko na powiązanie z usługą mass collect banku, ale posiada także funkcję wysyłania powiadomień o nadchodzących terminach płatności oraz windykacji, co z czasem skutkuje zwiększeniem terminowości u kontrahentów, którym wystawia się faktury.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]