Krajowy System e-Faktur – podstawowe informacje

22 października 2022

Szukasz szczegółowych wiadomości o fakturze ustrukturyzowanej? Skieruj się na flobo.io

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie działać już w październiku 2021 r., jednak ostatecznie przedsiębiorcom na możliwość skorzystania z Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać do 2022 r. Projekt wystartował z początkiem 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym używanie KSeF jest opcjonalne, począwszy od roku 2023 stanie się to wymogiem dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktura ustrukturyzowana – ułatwienie dla dla księgowych

Faktura ustrukturyzowana to nic innego jak dokument elektroniczny, który posiada precyzyjnie sformułowaną strukturę informacji opisanych z wykorzystaniem języka znaczników XML. Takie kodowanie zasadniczo mało co mówi osobie, która nie ma wiedzy jak go rozszyfrować, jednakże dla stosownej aplikacji do wystawiania oraz rozliczania faktur dokument tego rodzaju jest absolutnie klarowny. Dzięki temu, iż faktury mają jednakowy format bez względu na to których programów księgowych użyją obie strony transakcji, informacje zawarte w fakturze ustrukturyzowanej pozostaną odczytane w ten sam sposób. Jest to znamienna zmiana na lepsze zwłaszcza dla biur rachunkowych, które dotąd nierzadko spotykały się z przypadkami nieprawidłowego przeniesienia w programie księgowym danych z faktur dostarczanych przez klientów w postaci fotografii faktury papierowej bądź pliku PDF. Faktura ustrukturyzowana całkiem wyklucza możliwość pomyłki przy wprowadzaniu informacji z faktury przez księgową, a także niepoprawnego ich rozszyfrowania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.

Korzystanie z Krajowego Systemu Faktur podnosi bezpieczeństwo rozliczeń

Każdy właściciel firmy od 1 stycznia 2021 r. może wystawić i odebrać faktury ustrukturyzowane poprzez Krajowy System e-Faktur stworzony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność gospodarczą m.in. nie są zobowiązani wysyłać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur, szybciej otrzymają zwrot podatku VAT, jak również zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, bowiem mają pewność, że faktury się nie zgubią (system przetrzymuje informacje o dokumentach przez dekadę). Natomiast Ministerstwo Finansów ma w ręku instrument, który pozwala na dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a więc w wyższym stopniu zapobiega wykroczeniom w sferze podatku dochodowego, od towarów i usług oraz akcyzowego. Watro podkreślić, że konieczność stosowania KSeF nie zamyka drogi do używania komercyjnego oprogramowania księgowego, jednak należy dokonać jego integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]