Inwestycja w złote monety bulionowe – alternatywa dla sztabek złota

18 lipca 2021

Dowiedz się więcej o złotych monetach.

Ludzie decydujący się na inwestycję w złoto mogą skorzystać z wielu różnych propozycji: gromadzić biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje firm działających na rynku kruszców czy kupować fundusze inwestycyjne lokujące zasoby w branże gospodarki związane z tym metalem szlachetnym. Kolejną strategią jest kupno złota inwestycyjnego, które sprzedawane jest w postaci sztabek oraz monet bulionowych.

Złote monety bulionowe są popularne w każdym zakątku świata

Złote monety kojarzymy przeważnie z monetami kolekcjonerskimi, aczkolwiek monety bulionowe, nazywane również lokacyjnymi, czy to złote czy z drugich metali szlachetnych, różnią się od nich pod kilkoma względami. Po pierwsze monety bulionowe są wybijane celem inwestowania w nie kapitału, z tego zatem powodu ich nakład niezależnie od roku nie jest limitowany, a raczej determinowany przez zapotrzebowanie rynku. Monet bulionowych nie są bije się w seriach tematycznych bądź w związku z ważnymi wydarzeniami, dlatego ich wygląd niesłychanie sporadycznie podlega „odświeżeniu”. Zwykle złote monety bulionowe bite przez daną mennicę różnią się od siebie zaledwie datą emisji. Znamienne jest to, iż wiele monet bulionowych, pomimo uznawania ich za środek płatniczy, nie ma przypisanego nominału podanego w walucie, a ich aktualną wartość determinuje czystość i waga użytego do ich bicia metalu. Plusem monet bulionowych jest to, iż są popularne w każdym zakątku świata, więc ich ewentualna odsprzedaż jest mniej obciążona ryzykiem straty niż miejscowych monet kolekcjonerskich.

Domieszka miedzi wzmacnia złote monety bulionowe

Najczęściej wybierane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 uncji, jednakże mennice biją również monety o wadze 1/4 czy 1/10 oz złota. Trzeba wiedzieć, że monety bulionowe emitowane są zazwyczaj ze złota najwyższej próby, czyli .9999, ale przykładowo. Amerykański Gold Eagle bądź południowoafrykański Krugerrand emitowane są z kruszcu próby .9167. Gdy monety bulionowe mają w sobie domieszkę miedzi, ma to z reguły na celu wzmocnienie monety i w rezultacie zredukowanie ryzyka jej uszkodzenia. Takie monety z domieszką innych metali są odpowiednio cięższe, a nominał, którym są oznakowane informuje o ilości czystego kruszcu zużytego do ich wybicia.

W asortymencie polskich dostawców złotych monet bulionowych zainteresowani ich zakupem inwestorzy bez problemu natrafią na najpopularniejsze z nich, a więc brytyjską Britannię, chińską Pandę czy wymienione wyżej Krugerrandy.

Nasze dane adresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]