W jakich sytuacjach szalunki są niezbędne?

24 kwietnia 2020

W tym miejscu zaopatrzysz się w szalunki Kraków

Szalunki to nic innego, jak forma tymczasowa, którą w zdecydowanej większości przypadków robi się z desek. Może ona być zrobiona też z drewnianych płyt, które wykonane zostały z drewna cechującego się gorszą jakością. Niektóre firmy decydują się na wykonywanie szalunku z elementów , które są metalowe, ale tego typu postępowanie nie jest zbyt popularne. Deskowanie – bo dokładnie tak również określa się szalunki – sprawia, że mieszanka, która została wylana, zyskuje wymagany kształt. Szalunki wyjmuje się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Sięgając po szalunki, można również solidnie wesprzeć zbrojenie, które będzie utrzymane aż do momentu, gdy wylana mieszanka ostatecznie zastygnie.

Szalunki – jak się je robi?

Wszystkie konstrukcje z użyciem betonu robi się na budowie w specjalnych formach, którymi są właśnie szalunki. W pierwszym etapie prac niezbędne jest zrobienie szalunku, który następnie zostaje wypełniony właściwie dobranym betonem. W niektórych przypadkach niezbędne jest użycie zbrojenia. Wykonuje się je jeszcze zanim mieszanka zostanie wylana. Szalunki usuwane są dopiero wtedy, kiedy mieszanka solidnie zwiąże. Na ogół potrzeba na to od mniej więcej dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki wykonywane są na przykład w przypadku fundamentów, zrobionych z betonu cokołów ogrodzeń oraz sufitów z żelbetonu. Mają więc bardzo szerokie zastosowanie, a budowa bez nich nie przebiegałaby tak szybko.

Szalunki – jakie moduły niezbędne są do zrobienia szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania wymagana jest sklejka szalunkowa. Potrzebne są też specjalne dźwigary i podpory. W wielu wypadkach zdarza się, że niewielkich rozmiarów firmy budowlane nie są w posiadaniu własnego systemu szalunkowego. Wówczas wyjściem okazuje się być skorzystanie z pożyczonego sprzętu, który oferują firmy , które specjalizują się w zaopatrywaniu ekip budowlanych w dźwigary, mocowania oraz sklejkę.

Nasze dane adresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]