Sklejka szalunkowa – rodzaje i zastosowanie

17 grudnia 2019

Więcej o sklejce Peri na sklep.abcszalunki.pl

Deski szalunkowe to podstawowy moduł szalunków. Tę rolę mogą pełnić zwykłe deski z drewna lub płyty wytworzone z innego materiału, jednak zwykle używana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można zatem postawić budynki ze ścianami wykonanymi z tego kompozytu. Szalunki są też wykorzystywane w budowlach murowanych, gdzie pozwalają na przygotowanie otworów na stolarkę, tj. drzwi czy okna. Objaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeżeli jest nam potrzebna, a nie chcemy kupować własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – rodzaje

Kiedyś w szalunkach z reguły stosowane były deski z bloków drewna. Te jednak były drogie, a przy tym nie posiadały właściwych parametrów – przede wszystkim niezbyt dobrze radziły sobie z wilgocią. Z tej przyczyny obecnie wykorzystywana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Produkuje się ją z wielu gatunków drewna – z reguły z olchy, brzozy lub topoli. W ofercie producentów znajdziemy przeróżnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, do których produkcji wykorzystuje się żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Inny częstokroć stosowany wariant to sklejka antypoślizgowa pokryta z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – postaw na wynajem!

Przedsiębiorstwa budowlane dysponują z reguły swoją sklejką szalunkową wraz z elementami umożliwiającymi jej łączenie. Jeśli jednak zamierzamy wybudować dom lub garaż na własną rękę, nie ma konieczności kupowania wszystkich elementów szalunków – możemy je wynająć, np. w Krakowie na stronie ABCszalunki.pl. Poza samej sklejki szalunkowej, firma służy też wynajmem innych elementów potrzebnych do postawienia szalunków – między innymi łączników oraz głowic.

Nasze dane adresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]