Dźwigar – niezastąpiony w budownictwie

4 stycznia 2020

Jeśli potrzebujesz dźwigarów, odwiedź tę stronę

Szalunki to konstrukcje niezbędne na większości budów. Z ich wykorzystaniem możliwe jest modelowanie konkretnego kształtu murów wylewanych z betonu, jak również wykonanie w nich przelotów na drzwi i okna. Szalunki są także niezastąpione przy formowaniu sufitów – wtedy ich kluczowym modułem są dźwigary. Bez ich wykorzystania budowa jakiegokolwiek obiektu wielopiętrowego byłaby niemożliwa. Dzięki dźwigarom sklepienie nie zapada się zaraz po wylaniu i jest w stanie zastygnąć. Z jakich tworzyw wytwarza się dźwigary? Jak można je kupić?

Z czego wykonane są dźwigary?

Dźwigar poddawany jest potężnym, osiągającym kilkadziesiąt ton obciążeniom. W związku z tym jego istotną cechą jest wytrzymałość. W dużym stopniu maja na nią wpływ dwa czynniki – jakość produkcji oraz rodzaj wykorzystanych do tego surowców. Muszą one być rzetelnie dobrane i przetestowane pod kątem wytrzymałości na potężne obciążenia. Najodpowiedniejszym materiałem okazuje się lite drewno takich drzew jak buk, topola, sosna i olcha. Nadzwyczaj ważne jest również stosowne zaimpregnowanie dźwigarów, które zabezpieczy je przed negatywnym działaniem wilgoci, klejów i pozostałych płynnych preparatów stosowanych na budowie – a więc czynników, które często niszczą strukturę drewna.

Dźwigary – warto kupić czy wydzierżawić?

Firmy, które na co dzień zajmują się budową piętrowych obiektów posiadają własne dźwigary. Ich kupno i składowanie wiąże się jednakże z pewnymi wydatkami. Z kolei firmy, które sporadycznie przyjmują zamówienia tego rodzaju, mogą uniknąć wspomnianych problemów. Najlepszym rozwiązaniem dla nich jest skorzystanie z oferty podmiotu, który oferuje wynajem dźwigarów, a także pozostałych elementów konstrukcji szalunkowych.

Nasze dane adresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]