Dlaczego warto wykonać badania gruntu?

22 czerwca 2019

Niezależnie od tego, czy stawiamy dom jednorodzinny, czy jesteśmy inwestorem rozpoczynającym wznoszenie dużego osiedla mieszkaniowego, nie powinniśmy zapomnieć o przydatnych w trakcie budowy pracach. Godne uwagi są między innymi badania gruntu. Po co prowadzi się badania gruntu? Jakie czynności obejmują?

Badania gruntu – co to takiego?

Badania gruntu to typ usług geologicznych, które wykonywane są tak na etapie rozpoczynania inwestycji budowlanej, jak i w trakcie jej trwania. Stawiają sobie za cel identyfikacja parametrów gruntowych i wodnych terenu, na którym ma zostać wybudowany obiekt budowlany. Dzięki temu bez przeszkód można zacząć budowę w danym punkcie. Nie trzeba wówczas bać się, że wzniesiony budynek zapadnie się, ponieważ parametry gruntowo–wodne były nieodpowiednie. Poprawnie przeprowadzone badania gruntowe pomogą określić układ warstw gruntu oraz jego właściwości hydrogeologiczne. Pozwalają również na ustalenie atrybutów fizyczno-mechanicznych terenu, na którym mają być prowadzone prace budowlane.

Badania gruntu – jakie czynności wykonuje się w ich trakcie?

Badania gruntu to wiele złożonych czynności, które mogą wykonywać jedynie biegłych o wysokich kwalifikacjach. Najczęściej inicjowane są wierceniem geologicznym i sondowaniem geologicznym. Później wykonuje się również badania laboratoryjne gleby. Finalnym etapem badań geologicznych jest zawsze opracowanie dokumentacji w oparciu o uzyskane wyniki badań. Chcąc wykonać badania geologiczne przed rozpoczęciem budowy lub już w czasie jej trwania, należy powierzyć je posiadającym rozległe kwalifikacje geologom, który mają ściśle określone uprawnienia. Tylko wówczas można mieć pewność, że prace zostaną odpowiednio przeprowadzone, a uzyskane rezultaty są zgodne ze stanem faktycznym. Szczęśliwie, aktualnie znalezienie firm mających w swojej ofercie badania geologiczne, nie przysparza wielu kłopotów. Wiele z nich to firmy mające świetną opinię.