Drewniane panele podłogowe – poznaj zasady ich montażu

8 lipca 2020

Panele podłogowe wyglądają równie dobrze, co drewniane podłogi, a kosztują znacznie mniej. Niskie ceny to nie jedyna z dobrych stron paneli podłogowych – można je ułożyć w dosłownie parę godzin, a każdy poradzi sobie z tym zadaniem bez korzystania z usług fachowców. W jaki sposób więc układać panele podłogowe?

Dostosuj podłoże pod panele podłogowe

Panele podłogowe najlepiej montować na niezbyt wilgotnym podłożu – poziom wilgoci nie może przekroczyć 3%. Powinieneś pamiętać również o oddzieleniu paneli od podłogi – najlepiej nada się do tego folia paroizolacyjna o grubości przynajmniej jednej piątej milimetra oraz wełna mineralna. Po wizycie w sklepie nie wyjmuj ich z opakowania – powinieneś poczekać kilka dni, aż pozbędą się nadmiaru wilgoci. Wszystko już na swoim miejscu?

Jak układać panele podłogowe?

Teraz najważniejsza rada – panele podłogowe powinieneś układać startując z kąta pomieszczenia. Przed pracą, sprawdź, czy nie mają wad fabrycznych, bowiem później producent ma prawo nie uznać reklamacji. Pamiętaj o temperaturze podłogi, która musi przekroczyć piętnaście stopni Celsjusza. Układaj je wertykalnie do okna, a w niezbyt szerokich pomieszczeniach – tak, żeby dłuższa krawędź przylegała do dłuższej fasady. Z połączeniem paneli, dzięki nieskomplikowanemu systemowi klików, nie powinieneś mieć żadnych problemów.

Panele podłogowe muszą pracować

Wyprodukowane z drewna lub surowców takich, jak MDF, panele podłogowe rozszerzają się w zależności od warunków klimatycznych w pomieszczeniu. Nie zapominaj zatem o szczelinach dylatacyjnych o rozmiarze minimum dziesięciu milimetrów – będą mniej zauważalne, jeśli zamontujesz również listwy podłogowe.

Nasze dane adresowe:
Baltic Wood
ul. Fabryczna 6a
38-200 Jasło

Tel.: +48 13 491 65 00
E-mail: [email protected]