Różnice pomiędzy centralnymi i bocznymi kuframi motocyklowymi

29 sierpnia 2021

Skieruj się tutaj, aby zamówić kufer motocyklowy.

Przemieszczanie się na motocyklu daje uczucie wolności, jednakże jeśli wybieramy się na kilkudniowy urlop lub dalszą wycieczkę może się okazać, iż ilość potrzebnych nam rzeczy nie zmieści się w zwykłym plecaku czy camelbagu. Często również przewożony ekwipunek jest na tyle ciężki, iż osadzenie go na plecach może mieć wpływ na bezpieczeństwo jazdy. W takich przypadkach warto pomyśleć o kupnie kufra motocyklowego.

Kufer motocyklowy centralny i boczny – jaki kupić?

Kluczową kwestią, z którą musi zmierzyć się właściciel pojazdu poszukujący kufra na motor jest to, czy zaopatrzyć się w kufer centralny czy lepiej postawić na kufry boczne. Jeśli z jednośladu korzystamy przede wszystkim do przemieszczania się w terenie zabudowanym, a nasze dłuższe wyjazdy to głównie kilkugodzinne, niedalekie wyprawy za miasto, można po prostu zakupić i zamocować kufer centralny. Objętość kufrów centralnych waha się zwykle od 30 do 50 litrów, jednak jest to wystarczająca pakowność, aby zmieścić wszystkie nieodzowne akcesoria, dodatkową kurtkę, rękawiczki, a niekiedy nawet kask. Plusem kufrów centralnych jest to, że ich waga rozkłada się równomiernie, ponieważ zakładane są one za plecami prowadzącego. Inaczej wygląda to przy mocowaniu kufrów bocznych – te montuje się symetrycznie z obu boków motocykla. Stąd też przy pakowaniu przedmiotów o znacznej wadze należy mieć na uwadze, by ich ciężar rozłożyć w miarę po równo na oba kufry, aby nie doprowadzić do przechylenia się pojazdu podczas jazdy na lewo bądź prawo.

Które kufry motocyklowe kosztują paręset, a które kilka tysięcy złotych?

Na rynku znajdziemy mnóstwo kufrów motocyklowych, różniących się od siebie zarówno objętością, ale i tworzywem, z którego są wytworzone (między innymi wzmocnione tworzywa sztuczne bądź mocne aluminium). Z pewnością wybierając kufry motocyklowe powinniśmy kierować się w głównej mierze ich jakością i tym, czy zapewniają ochronę schowanych do nich rzeczy. Jednak dla licznych miłośników jednośladów ważnym czynnikiem, nierzadko znacznie wpływającym na końcową decyzję o ich kupnie, jest także ich cena. Kufry centralne, ze względu na to, że są stosunkowo małe oraz prostsze do zamontowania, nie są znacznym kosztem. Dobrej jakości kufer tego typu można kupić już za paręset złotych. Tymczasem kufry boczne, które nabywa się wespół z kompletnym zestawem do montażu na motocyklu, obejmującym konieczne adaptery, stelaże, jak również częstokroć i zabezpieczenia antykradzieżowe, to już wydatek zbliżony do 3-4 tysięcy złotych.

Nasze dane adresowe:
Legato Motocykle
ul. Mogilska 97
31-545 Kraków

Mob.: +48 697-948-899, +48 697-948-666
E-mail: [email protected]