Jak przewieźć kilka rowerów? O bagażniku na hak

24 kwietnia 2023

Bagażniki rowerowe na hak kupisz na https://ebagaznik.pl/pl/c/Platformy-rowerowe/66.

Budowa dróg rowerowych nie tylko w największych miastach, ale również w wielu miejscowościach wypoczynkowych w kraju i za granicą spowodowała, iż pakując się na urlop pragniemy zabrać ze sobą rower. Jeżeli nasz rower to „składak”, a wyjeżdżamy w pojedynkę, można zagospodarować dla niego przestrzeń w bagażniku samochodu. Problemy pojawiają się, gdy podróżujemy w większym gronie i musimy zapakować trzy lub cztery rowery. W takim wypadku powinno się użyć platformy rowerowej na hak.

Platforma rowerowa na hak a uchwyt rowerowy – o czym należy wiedzieć?

Rowery można przewozić na platformie rowerowej montowanej na haku lub na dachu auta, instalując na nim dodatkowe uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego. Zarówno pierwszy, jak i drugi sposób umożliwia przewóz nawet do czterech jednośladów. Uchwyty rowerowe są mniej kosztowne, jednak mają również kilka wad. Umocowanie, a następnie zdjęcie z nich roweru, bywa sporym problemem zwłaszcza dla niewysokich osób. Prócz tego ułożenie rowerów na bagażniku dachowym zwiększa wysokość pojazdu, i choć zwykle nie jest to przeszkodą w trakcie przejazdu pod niskimi mostami, bramami oraz kładkami dla pieszych, to wpływa na sterowność pojazdu ze względu na to, że mocniej reaguje on na powiewy wiatru. Z kolei platformy rowerowe montowane na hak przedłużają samochody, w związku z tym korzystający z nich kierowcy muszą zachować zwiększoną ostrożność w trakcie parkowania tyłem i cofania pojazdu. Rowery wiezione na platformie często też wystają poza boczny obrys samochodu, co może przeszkadzać w wymijaniu innych pojazdów na ciasnych szosach.

Bagażnik rowerowy na hak – sprawdzić przed jego kupnem?

Decydując się na zakup platformy rowerowej na hak powinno się wcześniej uwzględnić parę kwestii. Nie jest to tani sprzęt, zatem trzeba już na początku wiedzieć ile sztuk rowerów maksymalnie będziemy chcieli zabrać ze sobą. Bagażnik rowerowego od cenionego producenta, przykładowo od Thule, będzie służył nam lata i jeżeli nabywamy go z myślą o rodzinnych wyprawach, opłaca się postawić na taki, na którym przewieziemy 3 czy też 4 jednoślady. Inną znaczącą kwestią jest obliczenie łącznej wagi rowerów – przed zamówieniem bagażnika powinno się zweryfikować czy wytrzyma on ładunek jaki potrzebujemy na nim umieścić. Sprawdźmy także jak mocowane są rowery do platformy na hak. Więcej uchwytów utrzymujących jednoślad w miejscu minimalizuje ryzyko jego obluzowania się w czasie podróży, zagrażające ewentualnym wgięciem lakieru. W przypadku wątpliwości, jaką platformę na rower wybrać, zalecamy zwrócić się po poradę do pracownika sklepu mającego w ofercie taki asortyment.

Nasze dane adresowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]