Co warto wiedzieć o systemach informatycznych w magazynie

28 kwietnia 2019

Współcześnie firmy bardzo często wykorzystują nowoczesne systemy informatyczne w magazynie, a postęp technologiczny bez wątpienia ułatwia funkcjonowanie rozmaitych podmiotów. Jak działa system magazynowy?

W jakich firmach używa się systemów WMS?

System WMS to innowacyjny sposób na zarządzanie magazynem i ruchem towarów wewnątrz niego. Obecne na rynku systemy WMS mogą być stosowane w różnego rodzaju firmach – na halach produkcyjnych, przez operatorów logistycznych i w innych przedsiębiorstwach, które potrzebują najnowszych rozwiązań pozwalających na kompleksowe zarządzanie towarami. System logistyczny koordynuje wszystkie procesy zachodzące w magazynie i modernizuje je, jak również poprawia ogólna wydajność przedsiębiorstwa.

Jak działa system WMS?

System logistyczny umożliwia wszechstronne zarządzanie towarem – od jego przyjęcia, przez rozłożenie, wydanie, aż po lokalizację towarów i ich pakowanie. Współczesne systemy magazynowe wykorzystywane w wielu polskich firmach wspierają też inwentaryzację towaru, nieustannie nadzorują obroty, umożliwiają monitorowanie cech, partii, dat ważności, jak również realizowanie rozmaitych metod planowania. System WMS obsługuje też kody kreskowe, kontroluje ich poprawność i powiązania z jednostkami miary. Kolejną funkcją, jaką posiadają nowoczesne systemy WMS, jest możliwość automatycznego wydruku dokumentów logistycznych oraz etykiet towarów. Dostępne na rynku systemy logistyczne w przedsiębiorstwie są w pełni konfigurowalne i działają on-line.