Wyprawy w góry – sposób na niezapomniane wakacje

19 września 2018

Kilimandżaro wyprawa. Zdobądź więcej informacji

Bardzo dużo osób spędza swój wolny czas wędrując po górach. Zwykle rozpoczynają od szlaków wyznaczonych w polskich Tatrach, z czasem jednak chcą czegoś więcej. Szukają nowych wrażeń – ich marzeniem stają się wyprawy w coraz wyższe partie gór. Prostota przekraczania granic sprawia, że nawet wyprawy na szczyty położone w oddalonych od Polski rejonach stają się dzisiaj możliwe.

Wyprawy górskie – o czym nie zapominać, szykując się do wyprawy?

Aktualnie przed amatorami górskich wędrówek otworem stoją tak Alpy (z ich najwyższym wzniesieniem Mount Blanc) czy nasze krajowe i słowackie Tatry, ale również najwyższe szczyty Afryki, Azji oraz Meksyku. Z pewnością wielkim ułatwieniem we wdrapywaniu się na pięcio- czy siedmiotysięczniki jest funkcjonowanie na polskim rynku agencji trekkingowych organizujących wyprawy na Kazbek czy Elbrus. Rzecz jasna asysta agencji dużo upraszcza, ale jej przewodnicy nie wejdą na szczyty za nas. Niezbędna jest sprawność fizyczna, która pomoże nam wytrzymać długą wyprawę z bardzo ciężkim, mającym nawet piętnaście kilogramów plecakiem z odpowiednią do warunków klimatycznych odzieżą i właściwym sprzętem.

Wyprawy górskie – jakie wymogi stawiane są biorącym udział w wyprawie?

Od wszystkich, którzy podejmują decyzję o wzięciu udziału we wspinaczce wysokogórskiej – na Pik Lenina, bazę pod Annapurną, Elbrusbądź Mount Everest – wymaga się wcześniejszej praktyki w zbliżonych do tego rodzaju ekspedycjach, gdyż im wyżej chcemy się wspiąć, tym większe prawdopodobieństwo rozwoju choroby wysokościowej. Zdolność korzystania z czekanu oraz poruszania się w grupie, której członkowie wzajemnie się asekurują liną – to warunki, które należy bezwzględnie spełnić. Nie można zapomnieć też, że trekking wysokogórski jest wędrówką zespołową. Znaczenie ma zatem umiejętność pracy w zespole. Podczas wyprawy w góry konieczne jest stu procentowe podporządkowanie się decyzjom podejmowanym przez prowadzącego grupę.

Nasze dane adresowe:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]