Wybieramy kaski na motor

20 lutego 2021

Sprawdź, gdzie nabyć kask motocyklowy.

Entuzjaści jednośladów wiedzą, że podstawą zachowania minimum bezpieczeństwa w trakcie jazdy jest założenie kasku. Nieistotne, czy wykorzystujemy motocykl okazjonalnie, czy jest on naszym jedynym środkiem transportu – na każdą jazdę musimy założyć kask motocyklowy, gdyż takie zobowiązanie nakładają na nas przepisy kodeksu drogowego. Ich lekceważenie grozi mandatem i punktami karnymi, lecz może mieć również znacznie nieprzyjemniejsze konsekwencje – w razie wypadku prowadzący (albo jego pasażer) bez kasku narażeni są na ogromne urazy, a nawet śmierć.

Typy kasków motocyklowych

Kaski motocyklowe różnią się od siebie stylistyką i zastosowaniem. Istnieją cztery podstawowe kategorie kasków:
Kaski crossowe, czyli kaski off-road albo enduro, to kaski dające maksymalny poziom bezpieczeństwa, które wykorzystywane są do jazdy w terenie. Charakteryzują się aerodynamiczna konstrukcją, brakiem szybki i lekkością. Żeby z niego korzystać należy wyposażyć się również w gogle.
Kaski otwarte nie posiadają w ogóle części otulającej żuchwę – skorupa chroni jedynie górną część czaszki. Są lekkie, ale nie zapewniają wysokiego poziomu ochrony, toteż zalecane są dla osób przemieszczających się na skuterach i motocyklach rozwijających niższe prędkości (np. choppery).
Kaski szczękowe – ich określenie wzięła się z tego, że mają poruszający się (podnoszony i opuszczany) moduł części szczękowej. To sprawia, iż są niezmiernie komfortowe – da się w nich bez trudu zaczerpnąć powietrza, rozmawiać, czy zjeść bez potrzeby ściągania kasku.
Kaski integralne są uniwersalne i przez to prawdopodobnie najczęściej noszone przez motocyklistów, bowiem można ich używać do jazdy na motocyklu sportowym, szosowym, jak i na skuterze. Ich charakterystyczną własnością jest jednolita budowa, co powoduje, że są one uznawane za najbezpieczniejsze, jakkolwiek nie najwygodniejsze.

Jak wybrać kask motocyklowy?

Wybierając kask motocyklowy pamiętajmy, iż po drogach w Polsce wolno poruszać się wyłącznie z kaskami posiadającymi homologację, więc dopytajmy o to zawsze przed kupnem. Prócz tego zwróćmy uwagę m.in. na to czy wybrany przez nas kask został wyprodukowany z materiałów dobrej jakości, czy szybka jest transparentna i odporna na zarysowania i czy jego waga nam odpowiada i nie powoduje dyskomfortu.

Nasze dane adresowe:
Legato Motocykle
ul. Mogilska 97
31-545 Kraków

Mob.: +48 697-948-899, +48 697-948-666
E-mail: [email protected]