Ubrania na motor chronią ciało motocyklisty

29 czerwca 2021

Więcej o ubraniach na motor.

Od zarania motoryzacji wiadomo, iż jazda na motorze nie jest najbezpieczniejszą aktywnością. W czasie ewentualnego wypadku prowadzącego motocykl nie zabezpieczają pasy i w pełni przyjmuje on na siebie intensywność uderzenia. Skutkiem tego tak ważne dla każdego motocyklisty jest posiadanie stosownej odzieży opracowanej specjalnie do tego typu jazdy. Ubranie na motocykl nie tylko redukuje ewentualne urazy kierowcy, ale też chroni go przed wiatrem, słońcem oraz deszczem, co podnosi wygodę jazdy.

Najważniejsze ubranie motocyklowe – co obowiązkowo warto mieć?

Kupując odzież na motor najpierw powinno się zaopatrzyć się w kask, gdyż zgodnie z prawem o ruchu drogowym jego posiadanie jest obowiązkowe, bez względu na to czy mkniemy ścigaczem po ekspresówce, czy jedziemy z niską prędkością na skuterze. Jest to też najważniejszy element protekcji kierowcy jednośladu, osłaniający głowę przed obrażeniami, które mogą mieć poważne następstwa dla jego zdrowia, a nawet życia.

Do osłony pozostałych części ciała podczas jazdy mamy wiele możliwości. Entuzjasta motorów może zebrać swój ubiór sięgając po odpowiednią kurtkę i spodnie przeznaczone specjalnie do jazdy na motorze lub postawić na kombinezon. W sklepach dla motocyklistów w ofercie znajdziemy odzież skórzaną oraz tekstylną. Niewątpliwie, skóra jest niesłychanie odpornym na uszkodzenia półproduktem, co nie oznacza, że odzież na motor wytworzona z tekstyliów chroni słabiej – stosuje się w niej materiały o ogromnej odporności na ścieranie i wysoką temperaturę. Te części odzieży kierowcy posiadają odpowiednie wzmocnienia (slidery) osłaniające łokcie, barki oraz kolana, które w czasie upadku są najbardziej wystawione na urazy.

Rękawice, ochraniacze i inne dodatki

Innymi ważnymi częściami odzieży na motor są buty i rękawice. Rękawice w razie upadku zabezpieczają dłonie przed ciężkimi urazami, bowiem to nimi odruchowo zasłaniamy resztę ciała wysuwając je na wprost, przez co narażamy je na bolesne otarcia skóry oraz złamania. Należy zatem kupić rękawice ze wzmocnionymi elementami ochraniającymi wewnętrzną powierzchnię dłoni oraz kostki. Dobre buty na motor obok tego, iż osłaniają drobne kości stopy, dają również większą przyczepność, a co za tym idzie dokładniejsze panowanie nad masywną maszyną.

W jakie jeszcze części ubrań na motocykl powinno się zaopatrzyć? To na pewno camelbagi, kołnierze, gogle jeśli stosujemy kask crossowy, a także posiłkowe zbroje, ochraniacze albo slidery.

Nasze dane adresowe:
Legato Motocykle
ul. Mogilska 97
31-545 Kraków

Mob.: +48 697-948-899, +48 697-948-666
E-mail: [email protected]