Toczki i kaski jeździeckie – z czego są wykonane?

28 grudnia 2019

Jazda konna należy do tych dyscyplin sportu, gdzie zagrożenie upadkami jest szczególnie duże. A te, z uwagi sporą prędkość oraz wysokość, mogą być naprawdę niebezpieczne. Na urazy narażona jest w szczególności głowa dżokeja, która bezwzględnie winna być należycie chroniona. W sklepach z artykułami dla wielbicieli jazdy konnej dostępne są dwa rodzaje zabezpieczeń głowy – toczki oraz kaski do jazdy konnej. Ale które z nich gwarantują lepszą ochronę? O czym pamiętać podczas zakupów któregoś z tych produktów?

Kaski czy toczki jeździeckie? Co lepsze?

Pierwszym jeździeckim nakryciem głowy była prosta, myśliwska czapka. Jej krój był inspiracją do powstania toczków. Dzisiejszy toczek jeździecki jest na ogół wykonany z włókna szklanego i stanowi formę pośrednią pomiędzy tradycyjną czapką, a kaskiem. Nie gwarantuje jednak tak dobrej protekcji jak kask, przez co polecany jest raczej do jazdy rekreacyjnej przy niewielkiej prędkości. Pod tym względem dużo lepiej wypada kask jeździecki, stosowany przez wyczynowców, który ma certyfikaty stosownych organizacji – w Polsce jest to PZJ.

Kupujemy toczek lub kask do jazdy konnej

Najistotniejsza kwestia przy zakupie kasków jeździeckich to bezpieczeństwo. Kask winien posiadać odpowiednie certyfikaty, a także umożliwiać regulację swojego rozmiaru lub być idealnie dopasowany do kształtu głowy jeźdźca. Do kasku należałoby dokupić akcesoria – w szczególności pokrowiec, który uprości jego przewożenie i ustrzeże od zabrudzeń. Wybierając kask jeździecki nie powinno się także iść na kompromis. Dlatego, jeśli w naszej miejscowości nie dostaniemy odpowiedniego modelu, można złożyć zamówienie w sklepie internetowym.

Nasze dane adresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]