Bezpieczne trekkingi w wysokich górach

8 września 2018

Co powinieneś wiedzieć o trekkingi Himalaje?

Chodzenie po najwyższych szczytach utożsamiamy przede wszystkim z naprawdę doświadczonymi wspinaczami. Jednak do trekkingów zbędne są najczęściej tego typu kwalifikacje – w różnych górach wytyczono wszak trasy, z którymi upora się każdy miłośnik gór – jeśli oczywiście jest wyposażony w właściwe sprzęty, czyli kijki gwarantujące stabilność na nierównych nawierzchniach oraz buty z przyczepną podeszwą. Na najniebezpieczniejszych odcinkach potrzebna będzie również pomoc sprawdzonego instruktora, bo ten powie, jak używać dodatkowego, gwarantującego bezpieczeństwo sprzętu. Kiedy więc okaże się on niezbędny? W jakich miejscach zazwyczaj organizowane są trekkingi?

Trekkingi – co zabrać?

Trekkingi są czasem organizowane w naprawdę technicznym obszarze, a to powoduje, że niezbędne okazują się sprzęty ułatwiające pokonanie trasy. Najistotniejszymi z nich są na pewno raki, które gwarantują przyczepność nawet na ośnieżonych trasach – a na wysokich szczytach uświadczyć je możemy także latem. Na wysokich podejściach przydatny okazuje się też czekan. Do korzystania z tych akcesoriów niezbędne będą specjalistyczne kwalifikacje – z tego względu nieobyci turyści na trekkingi powinni wybrać się razem z instruktorem, bo ten pokaże im, jak bez ryzyka przejść szlak.

Najpopularniejsze trasy na trekkingi

Trekkingi umożliwiają zwiedzenie najbardziej ciekawych szczytów na Ziemi, a te zazwyczaj okazują się nieosiągalne dla zwykłych turystów. Najczęściej organizowane są w wysokich górach – polscy górołazy często wyjeżdżają w słowackie Tatry, a także do Włoch czy na skandynawskie fiordy. Dużym uznaniem w gronie fanów trekkingu szczyci się też Kilimandżaro i Andy w Peru. Ci z nas, którzy mają już jakieś umiejętności w chodzeniu po górach mogą zaś wybrać się w Himalaje – trekkingi odbywają się tam na przykład w okolicach K2 oraz Annapurny.

Nasze dane adresowe:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]