Optymalizacja dla urządzeń mobilnych? To naprawdę działa!

26 listopada 2019

Powszechność urządzeń takich jak smartfony albo tablety sprawia, że twórcy stron internetowych z większą ochotą przygotowują ich mobilne wersje. Jest to niezwykle ważne z powodu coraz większego ruchu w Internecie pochodzącego właśnie z urządzeń przenośnych. Jest prosta zasada: jeżeli chcesz mieć więcej użytkowników musisz zapewnić im jak najwygodniejsze warunki korzystania z Twojego serwisu. Dlatego właśnie konieczna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Podstawowe zasady optymalizacji dla urządzeń mobilnych

Jest kilka czynników, na które musimy zwrócić uwagę, projektując naszą stronę. Jeśli chcemy być przyjaźni dla osób korzystających z urządzeń mobilnych, która wpływa na to, czy nasza strona jest „mobile friendly”, co najważniejsze trzeba zadbać o to, aby strona otwierała się prawidłowo na różnych ekranach. Warto także zapewnić jak najszybsze wyświetlanie się zawartości serwisu. Użytkownikom korzystającym ze smartfonów lub z tabletów zależy przecież przede wszystkim na szybkim dostępie do informacji. Następnym podstawowym, ale bardzo ważnym elementem, jest przejrzystość. Tworząc stronę z myślą o urządzeniach mobilnych powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiednią wielkość wszystkich elementów oraz odstępy między nimi. Przydatne jest też wykorzystywanie informacji o miejscu, w którym znajduje się użytkownik. Niech nasz portal wyświetla wiadomości o tym, co jest w pobliżu użytkownika.

Optymalizacja dla urządzeń mobilnych – użyj RWD

Zastosowanie powyższych zasad z pewnością przełoży się na realny ruch na optymalizowanej stronie. Wypracować to można na różne sposoby. Możemy stworzyć swoją stronę w oparciu o RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie proponowane przez Google. W niektórych przypadkach nie jesteśmy w stanie zachować zupełnej responsywności. Wtedy warto pomyśleć o stworzeniu wersji strony dla urządzeń mobilnych. Jest to wyjście mniej wygodne, ponieważ wymaga zastosowania dodatkowego adresu URL. Jeżeli strona zaprojektowana jest na CMS-ie, możemy po prostu zainstalować odpowiednie wtyczki, które sprawią, że strona będzie w prawidłowy sposób otwierała się także na urządzeniach przenośnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to w dzisiejszych czasach obowiązek każdego webmastera.