Czym jest food pairing?

27 marca 2024

Tu znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące food pairing.

Wprawdzie jesteśmy przyzwyczajeni do konkretnych kombinacji smakowych, nie oznacza to, że łączenie ze sobą produktów, które pozornie kompletnie się wykluczają, nie może dać intrygujących i, co ważne, smacznych wyników. Uświadamiamy sobie to na każdym kroku. Największe oddziaływanie na nasz zmysł smaku miało naturalnie otwarcie się na inne zwyczaje kulinarne oraz pojawienie się na rynku nieosiągalnych dotąd w Polsce artykułów spożywczych. Dzięki temu choćby kombinacja mięsa z egzotycznych sosami owocowymi rzadko już szokuje. Osoby, które posmakowały niecodziennych fuzjach smaków częstokroć podejmują własne eksperymenty i samodzielnie poszukują jeszcze bardziej nietuzinkowych zestawień. Żeby te aczkolwiek dały spodziewane efekty, wypada najpierw zaopatrzyć się w fachową wiedzę.

Food pairing – łączenie aromatów w harmonijną, nietuzinkową całość

Chcąc, by nasze kulinarne poszukiwania naprawdę były powodem ekscytacji i umożliwiały odnalezienie nowych smakowych przyjemności, trzeba działać zgodnie z zasadami przyjętymi w nowoczesnej sztuce kulinarnej. Te, oczywiście, są zaledwie instrukcjami, o których nie powinno się zapominać, by smaki mieszają się w harmonijną, ale niebanalną całość. Najlepiej zrobimy, jeśli przyswoimy sobie food pairing. Tym mianem określa się umiejętność łączenia ze sobą smaków, które generalnie uchodzą za kompletnie do siebie niepasujące. Wszystkie reguły food pairingu są jednakże gruntownie przemyślane i poparte głęboką wiedzą z zakresu biochemii, dotyczącą głównie proporcji poszczególnych substancji w używanych produktach. Food pairing nie traktuje tylko o posiłkach, lecz również o napojach (w tym alkoholowych).

Food pairing polega na instynkcie oraz sporej fantazji

Food pairing wymaga instynktu oraz bujnej wyobraźni, niemniej jednak to nie one będą najistotniejsze. W większym stopniu jest istotna teoretyczna wiedza z obszaru ilości konkretnych substancji w ingredientach potraw oraz tego, jak łączą się one z pozostałymi składnikami. Tym samym świetnym posunięciem będzie udział w warsztatach z food pairingu prowadzonych przez profesjonalnego szefa kuchni – głównie dlatego, iż przekazanie niezbędnej wiedzy trwa z reguły kilkanaście godzin.

Nasze dane adresowe:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]