W zabawkach, rowerach i pompach przemysłowych – o zastosowaniu silników DC

11 listopada 2021

Dowiedz się, gdzie zamówić silnik prądu stałego.

Dużo maszyn, które użytkujemy codziennie i bez których byśmy sobie nie poradzili, aby działać stosuje silniki na prąd stały. Bezszczotkowe albo szczotkowe, olbrzymie lub niewielkie, te urządzenia odmieniły nasz tryb pracy i życia, a przeciętny człowiek zwykle nie ma świadomości tego, z jakich podzespołów złożone są ani jak działają te silniki.

Co wypada wiedzieć o silnikach elektrycznych prądu stałego?

Rolą silników elektrycznych prądu stałego jest przekształcenie energii elektrycznej na energię mechaniczną. Jak wskazuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot oraz kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego typu istnieją od nieomalże dwóch wieków i nie są osiągnięciem konkretnej osoby. Do ich konstrukcji, późniejszych usprawnień i w konsekwencji ich wprowadzenia do powszechnego zastosowania w różnego rodzaju maszynach, przyczyniły się eksperymenty oraz wynalazki czołowych naukowców połowy XIX wieku, jak m.in. Michael Faraday, Zénobe Gramme czy Moritz Jacobi. Silniki prądu stałego złożone są ze komutatora, dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi wytwarza się pole magnetyczne, wirnika, statora i szczotek. Współcześnie często wykorzystywane są także silniki prądu stałego bezszczotkowe, które ze względu na brak tej często ulegającej awarii części, są uznawane za bardziej trwałe, bezpieczniejsze i są powszechnie lubiane za bezszelestną pracę orazdużą niezawodność.

Gdzie korzysta się z silników na prąd stały?

Teza, iż silniki elektryczne na prąd stały są używane praktycznie wszędzie to nie przesada. Jeżeli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz DVD bądź korzystasz w notebooku z dysków HDD, to w ich napędach bez wątpienia wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki na prąd stały są częścią pociągów czy samochodów sterowanych na odległość, czyli zabawek, którymi bawiliśmy się jako dzieci i które pewnie damy także naszym synom i córkom. Takie silniki poruszają duże i mniejsze pompy hydrauliczne potrzebne w licznych gałęziach przemysłu, przykładowo wydobywczej, budowlanej oraz produkcyjnej. W nieodległej przyszłości, dzięki silnikom DC samochody elektryczne staną się powszedniością, a już dziś te silniki usprawniają naszą mobilność, ponieważ to one napędzają tak chętnie używane hulajnogi, rowery elektryczne i segwaye. Silników na prąd stały używają też pasjonaci elektroniki do realizacji najróżniejszych zautomatyzowanych projektów z obszaru mechaniki i robotyki.

O ile silniki elektryczne DC o niewielkiej mocy bez trudu można kupić w sklepach hobbystycznych i z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego wykorzystania osiągalne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających specjalistyczne rozwiązania od szanowanych światowych marek.

Nasze dane adresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]