Czym powinien charakteryzować się węzeł optyczny?

2 października 2018

Jeśli chcesz kupić węzeł optyczny, odwiedź ten adres

Współczesne instalacji komputerowe niemal za każdym razem tworzy się z użyciem światłowodów. Jest to skutkiem niepowtarzalnych cech tego kabla – płynności transmisji danych i nieznacznych zakłóceń. Jak wiemy, sieci tego rodzaju nie mogłyby działać bez właściwych elementów pozwalających na przekaz danych i późniejsze dekodowanie. By wykonać tego rodzaju instalację potrzebne są takie elementy jak nadajniki optyczne oraz multiswitche, a także węzły optyczne. Te trzecie są kluczowe dla funkcjonowania całej sieci – umożliwiają bowiem modyfikację sygnału optycznego na tradycyjny i przez to zapewnienie dostępu do sieci krańcowym odbiorcom. Jak jednak funkcjonują? Jakie zalety powinien mieć dobry węzeł optyczny?

W jaki sposób funkcjonuje węzeł optyczny?

Jak przed chwilą wspomnieliśmy, węzeł optyczny przyjmuje sygnał optyczny, aby emitować impuls elektryczny. Należy przy tym nadmienić, iż jego funkcjonalność nie sprowadza się wyłącznie do tego, gdyż węzeł optyczny potrafi także funkcjonować w przeciwną stronę. Częstotliwości, na których zwykle funkcjonuje węzeł optyczny to od kilku megaherców do aż jednego gigaherca. Dla poprawnego funkcjonowania węzła optycznego niezbędna będzie również odpowiednia osłona, chroniąca delikatne podzespoły w środku węzła przed kurzem, wilgocią oraz pozostałymi zagrożeniami – zwykle zrobiona ze stali.

Cechy węzła optycznego

O tym, czy dany węzeł optyczny jest odpowiedni, decydują określone parametry. Najistotniejsze będą częstotliwości pracy urządzenia oraz siła sygnału – od tego zależy wszak liczba ostatecznych odbiorców, do których doprowadzi sygnał. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na zużycie energii – w ogromnym stopniu rzutuje to na koszty eksploatacji węzła optycznego. Aby uniknąć trudności przy naprawach sieci, dobrze także zwrócić uwagę na metody konfiguracji urządzenia – dobrze, jeżeli pozwala na zdalną korekcję wartości parametrów.

Nasze dane adresowe:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]