Od Starożytności po XXI wiek – pierścionki zaręczynowe

26 czerwca 2020

Zobacz, gdzie nabyć pierścionki zaręczynowe Kraków, wejdź na obraczki.net.pl

Gdy odnajdziesz kobietę, z którą postanowisz spędzić resztę życia, prędzej czy później podejmiesz decyzję o ślubie. Wpierw jednak następuje ta wymarzony przez większość kobiet moment – oświadczyny, na które powinieneś przygotować pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowe – niegdyś bez złota i diamentów

Obdarowanie kobiety pierścieniem to niesłychanie stara tradycja, sięgająca Starożytnego Egiptu. Pierścionki są w kształcie okręgu, który reprezentuje wieczność. Zgodnie z tradycją nosi się je na palcu serdecznym lewej ręki, nazywanym zresztą “palcem obrączkowym”, co wypływa z przekonania, iż od owego palca prowadzi żyła prowadząca wprost do serca, tytułowana “vena amoris”. Powszechnie przypuszcza się, że tradycję wręczania pierścionków zaręczynowych na Stary Kontynent przywieźli Grecy. Początkowo wytwarzano je z tataraku, ze skóry, a także kości słoniowej. Dopiero w późniejszym okresie Rzymianie użyli do ich wyrobu metali, w głównej mierze żelaza. Kosztownymi pierścieniami ze złota lub srebra obdarowywano tylko wówczas, kiedy mężowie chcieli zaprezentować swoją całkowitą ufność do partnerki. Dziś pierścionki zaręczynowe od razu łączymy z platyną, drogimi kamieniami i złotem, jednakże materiały te tak naprawdę powszechnie stosuje się do ich sporządzania dopiero od kilku wieków, natomiast znamienny przyrost ich uznania daje się odnotować w poprzednim wieku.

Pierścionki zaręczynowe – czy ich wartość ma znaczenie?

Rzecz jasna, wymarzona biżuteria na oświadczyny to pierścionek z platyny ze sporym brylantem, jednakże potencjał swobodnego zestawiania rozmaitych metali oraz kamieni jest olbrzymi. Nie licząc diamentów wykorzystuje się tanzanit, rubin bądź topaz. Niektórzy wybierają tańsze metale, jak tytan, srebro, stal damasceńską, a nawet drewno, niemniej jednak nadal na rynku przeważają pierścionki wykonane z platyny i rozmaitych rodzajów złota (różowego, żółtego i białego).
Ile powinien kosztować pierścionek zaręczynowy? Jeszcze n funkcjonowało przekonanie, iż mężczyzna musi wydać na niego minimum dwumiesięczną pensję. Cena pierścionka zależna jest od rozmaitych czynników: wzoru, wykorzystanego kamienia, liczby karatów czy materiału, dlatego każdy znajdzie ładny, jedyny w swoim rodzaju pierścionek na miarę swoich możliwości finansowych. Pamiętajmy jednakże, iż pierścionek zaręczynowy jest przede wszystkim wyrazem zaangażowania i uczucia, zatem jego wartość nie jest najistotniejsza. Ważne jest to, czy przypadnie do gustu naszej przyszłej żonie.

Nasze dane adresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]